A kormányzat magára hagyta a gondjaival Tatárszentgyörgyöt?

Tatárszentgyörgy polgármestere szerint a romagyilkosságok után elhíresült település komoly erőfeszítéseik ellenére sem kap elegendő támogatást súlyos gondjai megoldásához.

MNO
2009. 09. 22. 17:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Berente Imréné (független) az MTI önkormányzati sajtószolgálatához kedden eljuttatott közleményében kiemelte: a községben mindig is éltek romák, békében együtt tudott élni roma és nem roma évtizedek óta, de ez nem jelenti azt, hogy nem voltak vagy nincsenek konfliktusok. „Ennek gyökerei azonban nem a származásból, hanem a bűnözés tényéből táplálkoznak” – tette hozzá. Úgy fogalmazott, az egyik fő problémát abban látja, hogy ők is áldozatai lettek a roma családok szervezett formában működő, a fővárosból és tehetősebb településekről történő „exportálásának”. Az idős lakosok elhalálozása és a fiatalok elvándorlása miatt több öreg ház vált eladóvá. Az ingatlanok ára messze elmarad az országos átlagtól, így a roma családok az utóbbi tíz évben könnyen lakható házakat vásárolhattak itt.

Mostanra a roma és a hátrányos helyzetű családok a lakosságon belül olyan százalékot értek el (a lakók 30 százaléka, az iskolás gyerekek 40 százaléka, az óvodások 50 százaléka közülük kerül ki), hogy az ehhez a lakossági összetételhez kapcsolódó konfliktusok, anyagi problémák segítség nélkül meghaladják a falu erejét – írta a polgármester. Berenténé kitért arra, hogy a helyzet megoldása érdekében több lépést is tett. Állandó rendőri jelenlétet kért a faluban, de csak „udvarias levelezések folynak az ügyben”. Szintén a közbiztonság javítása érdekében térfigyelő kamerák kiépítésére pályáztak, de csak tartaléklistára kerültek. Az óvoda bővítésére két alkalommal is adtak be pályázatot, de ezeket is elutasították. Mivel a településen sok a járhatatlan földút, pályáztak ezek aszfaltozására is, de e kezdeményezések sem jártak sikerrel.

A polgármester szerint a községet körülvevő lőtér üzemelése miatt kompenzáció illetné meg a települést. A lőgyakorlatokon kívül ipari robbantásokat is végeznek, a zaj és a környezetszennyezés mellett a lövészetek ideje alatt a településre vezető fő közlekedési útvonalat lezárják. A településre bejutni, illetve onnan kijutni csak korlátozott ideig lehet, óránként mindössze 15 percig. Berenténé közölte: a kevés helyi bevétel miatt fejlesztésekre, pályázati forrásokra van szükség. „Úgy gondolom, hogy erőnkhöz és lehetőségeinkhez mérten mi mindent megteszünk, vannak azonban olyan sürgős és nélkülözhetetlen feladatok, melyek megoldása segítség nélkül nem megy” – mutatott rá a polgármester.

Tatárszentgyörgyön február 23-ra virradóra sörétes fegyverrel agyonlőttek egy ötéves kisfiút és 27 éves édesapját, amikor égő házukból menekültek. A rendőrség azóta elfogta a romák elleni bűncselekmény-sorozat gyanúsítottjait.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.