A főtitkár emlékeztetett rá: 2007-ben a rendőrség, a határőrség és az állomány képzéséért felelős oktatási főigazgatóság 290 milliárd forintból gazdálkodhatott. A rendőrség és a határőrség összevonása után, 2008-ban már csak 251 milliárd forintból gazdálkodhatott a rendőrség és az oktatási főigazgatóság, 2009-ben pedig – az oktatási főigazgatóságnak a rendőrség szervezetébe való olvasztásával – már csak 198 milliárd forintot kapott a rendőrség a közbiztonság fenntartására és az állomány képzésére.
A költségvetés tervezete szerint ugyan 2010-ben 216 milliárd forint áll majd a rendőrség rendelkezésére, de a 2007–2010 között elvont 74 milliárd forintból körülbelül 20 ezer – jellemzően a közterületeken szolgáló – tiszthelyettes foglalkoztatását tudná megoldani a rendőrség – tette hozzá. Megjegyezte: a 74 milliárd forintos forráskivonás a magyarázata annak, miért hallani manapság olyan gyakran, hogy kevés az utcai rendőr.
A főtitkár emlékeztetett rá: Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter büszkén beszélt arról nemrég, hogy a rendőrök kétszer annyit túlóráztak az év első felében, mint tavaly. Pongó Géza szerint viszont elfogadhatatlan, hogy a testületnél maradt állományt túlórákba kényszerítik úgy, hogy sok esetben a szakszervezetnek kell harcolnia azért, hogy a rendőrök ne „lecsúsztathassák” a túlórát, hanem pénzben fizessék ki nekik.
A Bajnai Gordon kormányfő által bejelentett tízpontos közbiztonsági csomaggal kapcsolatban hangsúlyozta: az tartalmaz jó elemeket is, de nem oldja meg a közbiztonsággal kapcsolatos gondokat. Azt az oldaná meg, ha a rendőrség költségvetésébe visszapótolnák az elvont 74 milliárd forintot – jelentette ki. Hangsúlyozta: a közbiztonsági és közrendvédelmi feladatok ellátása alapvetően a rendőrség dolga, ezért a legtöbb pénzt a rendőrségnek kellene adni. Annak örül a szakszervezet, ha a rendőrséget munkájában civil szervezetek is támogatják, de azok támogatását szerintük csak akkor lehetne növelni, ha erre a költségvetés lehetőséget ad. Mint mondta, bár a szakszervezet már évekkel korábban felhívta a figyelmet arra, hogy gondoskodni kell a rendőrségtől távozók utánpótlásáról, a kormányzat ma már nem tudja fiatal rendőrökkel biztosítani az utcai jelenlétet, ezért a nyugdíjasok visszafoglalkoztatására kényszerül. A tízpontos javaslat szerint a nyugdíjas rendőröket – nyugdíjuk megtartása mellett – visszafoglalkoztatnák minimálbérért. Megalázó a rendőri hivatás, a rendőrségi munka presztízse számára, hogy minimálbérét foglalkoztatnának rendőrt. Ez nem tükrözi a rendőri munka értékét, és feszültséget kelthet az állományon belül is – közölte.
Pongó Géza elmondta: támogatják, hogy a kormány a mainak az ötszörösére, 300-ra emelje a roma rendőrösztöndíjasok számát, ugyanakkor azt javasolták az Országos Rendőr-főkapitányságnak, hogy ugyanilyen ösztöndíj-rendszerben támogassák a jelenlegi rendőrök gyerekeit is, akik szintén a testületnél akarnak elhelyezkedni. Az ORFK azonban nem látott lehetőséget a „rendőrgenerációk” támogatására. Közölte: új jogállási törvényre van szükség, mert a hivatásosok szolgálati viszonyáról szóló 1996-os törvényben (hszt.) rögzített életpálya-modell, az állománynak biztosított kedvezmények „elolvadtak” az évek során. Az elkészült, és várhatóan a parlament elé októberben benyújtandó új hszt.-t azonban nem támogatják, mivel az szerintük előkészítetlen, az állomány számára – például a táppénz vonatkozásában – hátrányos, és nem határozza meg a visszafoglalkoztatás szabályait. A hszt. 60 évre emelné a nyugdíjkorhatárt, miközben senki nem gondolhatja komolyan, hogy egy 60 éves rendőr ugyanolyan értékű, ugyanúgy tud futni a bűnözők után, mint egy 45 éves – mondta.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.