Az V. kerületé marad az Egészségügyi Minisztérium parkolója

Az V. kerületi önkormányzaté marad az Egészségügyi Minisztérium parkolója, miután elutasította az állam tulajdonjog iránti keresetét a Fővárosi Bíróság (FB) hétfőn kihirdetett elsőfokú ítéletében.

MNO
2009. 09. 28. 10:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A magyar állam által az V. kerületi önkormányzat ellen tulajdonjog megállapítása iránt a Fővárosi Bíróság előtt indított polgári perben a bíróság a mai napon ítéletet hozott, melyben a felperes keresetét elutasította” – közölte az MTI érdeklődésére az FB. Az ügy előzménye, hogy a belvárosi önkormányzat 2007 nyarán megkereste azokat az állami szervezeteket és külképviseleteket, amelyek az önkormányzat tulajdonában álló ingatlanokat parkolónak használták.

A kerületnek az Egészségügyi Minisztériumon kívül sikerült peren kívül megegyeznie valamennyi érintettel, a tárca azonban azt közölte: vitatja a kerület tulajdonjogát a földhivatali bejegyzés ellenére. 2007 őszén az államot képviselő Kincstári Vagyonkezelő Igazgatóság (KVI) pert indított a belvárosi önkormányzattal szemben. Keresetében azt kérte: a bíróság állapítsa meg, hogy az évek óta parkolóként használt ingatlan nem a kerületé, hanem az államé. A KVI megszűnésével annak jogutóda, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vette át a felperesi képviseletet. A perben vitatott ingatlan az 1990-es önkormányzati törvénnyel került az önkormányzathoz, a jogszabály értelmében ugyanis a tanácsi kezelésben álló területek az önkormányzatok tulajdonává váltak.

A felperes a perben azt akarta kideríteni, hogy az akkori átadás jogszerű volt-e. Az állam álláspontja szerint a parkoló valójában a minisztérium „bekerítetlen udvara”. Az FB hétfői elsőfokú döntése szerint azért utasította el az állam keresetét, mert „az ingatlan-nyilvántartás felfektetésekor az Egészségügyi Minisztérium épületét és az Arany János utca érintett szakaszát magába foglaló ingatlanok ingatlan-nyilvántartási állapota változott, és ezt akkoriban nem kifogásolták, a felperes által kért módon ez ma már nem módosítható”.

Az ügyben több eljárás is indult. 2007 augusztusában Horváth Ágnes akkori egészségügyi miniszter törvényességi kérelemmel fordult az ügyészséghez azt sérelmezve: az önkormányzat a tárca épülete előtti parkoló minisztérium általi használatát jogellenesnek minősítette, és kérte az eredeti állapot visszaállítását, valamint 10 milliárd forint közterület-használati díj kifizetését. A Fővárosi Főügyészség óvást nyújtott be az önkormányzat határozata ellen, az önkormányzat azonban azt fenntartotta. Az V. kerületi képviselők ügyészségi óvást elutasító döntése ellen a Fővárosi Főügyészség bírósághoz fordult. Első fokon a Fővárosi Bíróság 2008. márciusban új eljárás lefolytatására kötelezte az önkormányzatot a parkoló ügyében, s kimondta: az új eljárásban az ügyészi óvásnak helyt kell adni. Belváros-Lipótváros önkormányzata azonban megfellebbezte az ítéletet, melyet a Legfelsőbb Bíróság ez év márciusában helybenhagyott.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.