Bajnai: Magyarország elkötelezett a klímavédelemben

Fontos bejelentések történtek a keddi New York-i nemzetközi klímaváltozási csúcstalálkozón több olyan ország részéről, amely a világ legnagyobb szennyezéskibocsátói közé tartozik – mondta el a tanácskozáson részt vevő Bajnai Gordon miniszterelnök a magyar sajtó képviselőinek. • 2055-re vége a világnak?• Bajnai szép jövőt jósolt Magyarországnak Amerikában

MNO
2009. 09. 23. 5:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világon a szennyezéskibocsátás nagy részét az 5-6 legnagyobb ország adja. Közülük néhány, Kína, Japán, az Egyesült Államok, valamint az Európai Unió fontos bejelentéseket tett annak a szennyezésnek a felszámolása érdekében, amely a világot felmelegedéssel és alapvető klímaváltozással fenyegeti – tájékoztatott a kormányfő.

A japán miniszterelnök, a kínai és az amerikai elnök, továbbá az Európai Unió soros elnöke által tett bejelentések „közelebb visznek ahhoz, hogy a koppenhágai csúcson megállapodjunk abban, hogyan mentsük meg a bolygót a kezelhetetlen felmelegedéstől” – mondta.

Bajnai Gordon hangsúlyozta: Magyarország elkötelezett a klímavédelemben. „Mi már most is az 1990. évi szint alatt vagyunk jó 30 százalékkal” – mondta, megjegyezve, hogy más országoknak ez még csak a céljai között szerepel. Véleménye szerint a nagy országoknak kellene eldönteniük, miképpen fogják vissza magukat. Keményen szembe kell menniük nagy ipari lobbi- és érdekcsoportokkal annak érdekében, hogy a világ élhető hely legyen 20-30 év múlva is – fogalmazott.

A miniszterelnök elmondta: konkrét vállalások is történtek, a japán kormányfő például most jelentette be, hogy a szigetország 25 százalékkal csökkenti a káros gázok kibocsátását 2020-ig, ez nagyon jelentős döntés. A kínai elnök is bejelentette, hogy jelentősen visszafogják kibocsátásaikat az elkövetkező években. „Amerikától várunk még egy konkrét számra a következő hetekben ahhoz, hogy Koppenhágában esély legyen a sikerre” – mondta az ENSZ Közgyűlés őszi ülésszakának megnyitója alkalmából New Yorkba érkezett kormányfő, aki részt vett azon a kerekasztal-beszélgetésen, amelynek a kiotói jegyzőkönyv meghosszabbításáról szóló decemberi koppenhágai tárgyalások politikai támogatása volt a témája.

A klímaváltozás problémáját központba állító csúcstalálkozót az ENSZ-főtitkár kezdeményezésére hívták össze; a rendezvényen több mint 100 állam- és kormányfő, többek között az amerikai, az orosz, a francia, a kínai, a brazil elnök és a brit miniszterelnök vett részt.

Bajnai zárta be New Yorkot

Bajnai Gordon miniszterelnök zárta be a kereskedést kedden helyi idő szerint 16 órakor a New York-i értéktőzsdén. „Ez protokollszokás, általában egy kiemelt vendégnek adják meg ezt a lehetőséget, ma a Magyar Köztársaság miniszterelnökének volt erre lehetősége” – mondta a tőzsde Wall Street-i épülete előtti rögtönzött sajtótájékoztatóján az MTI kérdésére válaszolva.

Bajnai Gordon kitért arra: a tőzsdei találkozón elmondták neki, milyen nehéz volt Amerikában megbirkózni azzal, hogy a válság idején nagyon sokan azt akarták, zárjon be a tőzsde. A New York-i tőzsde vezetői azonban ennek ellenálltak, hiszen „a mindennapi forgalmat, az eladás és a vétel lehetőségét mindig biztosítani kell a befektetőknek”. A kormányfő az MTI-nek arra a kérdésére, napirenden van-e washingtoni látogatása, Barack Obama amerikai elnökkel való esetleges találkozója – az erre vonatkozó szándékot a külügyminiszter korábban jelezte – úgy felelt: „nem beszéltünk ilyenről, nincs ez most napirenden”.

A miniszterelnök a szintén New Yorkban tartózkodó Balázs Péter külügyminiszterrel szerdán részt vesz az ENSZ Közgyűlés 64. ülésszaka általános vitájának megnyitóján.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.