„Cs. Istvánt katonai ideje alatt a KBH nem szervezte be”

A Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) együttműködik a romagyilkosságok felderítésében, de nem nyomozott, mert nem is nyomozhat az ügyben – hangsúlyozta a Honvédelmi Minisztérium (HM) hétfői közleményében, amelyet a témában megjelent „téves információk” tisztázása érdekében adott ki. • „Birtokában vagyunk azoknak a fegyvereknek, amelyekkel gyilkoltak” • Bencze: A titkosszolgálatok nem adtak érdemi információt + Videó

MNO
2009. 09. 21. 16:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KBH csak olyan személyekkel kapcsolatban tud – a nyomozó hatóság megkeresésére – információt szolgáltatni, akik a honvédség állományába tartoznak, vagy egykor oda tartoztak – közölte a tárca, kiemelve, hogy hatásköre ebben az ügyben a Nemzeti Nyomozó Irodának (NNI) volt és van. Az NNI megkeresésére a KBH soron kívül átadta a nyomozó hatóság kérdéseire vonatkozó információit, emellett saját hatáskörében eljárva további adatokkal és értékes közreműködéssel segítette elő a nyomozás sikerét – írták, megjegyezve, hogy mindezt az NNI főigazgatója, Petőfi Attila rendőr dandártábornok külön levélben köszönte meg.

A közlemény szerint az egyik gyanúsított, Cs. István 2003-as bevonulásakor a Nemzetbiztonsági Hivatal Hajdú-Bihar megyei kirendeltsége nem adott tájékoztatást arról, hogy őt „bármilyen indokkal is látókörében tartja”. A férfira a következő év elején a KBH a saját információi alapján figyelt fel, ellenőrzése során pedig arra az eredményre jutott, hogy nem tartozott semmilyen szélsőséges szervezethez; akárcsak a 2007-es koszovói kiküldetése előtt elvégzett kötelező nemzetbiztonsági ellenőrzés.

„Az egykori szerződéses őrvezetőn – a sajtóban megjelent állításokkal ellentétben – különleges (önkényuralmi jelképet ábrázoló) tetoválás honvédségi állományviszonya fennállása alatt nem volt” – közölte a tárca. Mint hozzátette, az NNI konkrét kérésére a KBH átadta „az egy adott időintervallumban Koszovóban szolgálatot teljesített, és speciális szempontok alapján kiválogatott, leszerelt katonák adatait”, ezek között azonban a férfi nem szerepelhetett, ugyanis más időszakban, évekkel később szolgált ott.

Kitért arra is: a férfiről először az idén június 30-án kért információt az NNI, ennek „a KBH haladéktalanul eleget is tett”, valamint saját eszközeivel és javaslataival segítette a munkát. „Cs. Istvánt katonai szolgálatának időszakában a KBH nem szervezte be, és erre tekintettel szolgálati viszonyának megszűnésekor továbbfoglalkoztatásra nem is ajánlhatta fel az NBH-nak” – zárul a közlemény.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.