A Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója által vezetett csoport ezúttal a 12-17 éves korosztály médiahasználatát vizsgálta országos reprezentatív minta alapján. Kérdőívek, interjúk segítségével figyelték meg a fiatalok médiahasználati szokásait. Többek között azt vizsgálták, hogy milyen a gyermekek médiaeszköz-ellátása, mennyi időt töltenek el az internet és a televízió előtt, mit néznek, hallgatnak szívesen, miért töltenek le valamit a világhálóról.
Kósa Éva szerint a tanulmány szinte legérdekesebb mozzanata a szülői szerepvállalás a fiatalok médiahasználatában. A pszichológus szerint óriási lenne a felnőttek szerepe abban, hogy a gyermekek értő médiahasználóvá váljanak, de mint mondta, a tanulmány „nem kedvünk szerinti képet mutat”. Korábbi vizsgálatok alapján elmondható, a szülők tudják, hogy a médiában sok a fiatalokra káros tartalom, mégis meglepő, hogy azzal nemigen vannak tisztában, illetve nem tudatosítják, hogy ők is befolyásolhatják, gyermekük mit fogyasszon a médiából, és mit ne – magyarázta a szakértő.
Adjunk a gyermekek kezébe vezérelvet!
A digitális televíziózás és az internet világában, amikor a fiataloknak lehetőségük van arra, hogy ők maguk állítsák össze a médiatartalmakat, különösen fontos, hogy adjunk a gyermekek kezébe egyfajta vezérelvet, amit már gyermekkortól kezdve kell kialakítani – véli a pszichológus.
Kósa Éva úgy látja, nagyon fontos szerepe van a családnak és az iskolai oktatásnak abban, hogy a gyermekekből kritikus, értő és szelektív médiahasználó váljék. Nagyon veszélyes, ha a család nem látja el ezt a filterfunkciót, de akkor még mindig ott van az iskola, ami minden gyereket elér – tette hozzá.
Még sürgető feladataink vannak
„A családon és az iskolán túl nagy szerepe van a jogi szabályozásnak is, gondolok itt például az ORTT-re, amelynek lehetősége van a médiatörvény révén a média műsorába beavatkozni” – mondta a pszichológus. Mivel az internet robbanásszerűen terjed, más szabályozási eszközökre van szükség, itt még sürgető feladataink vannak – fejtette ki.
A médiahasználónak kell válogatósnak lennie
Mint mondta, azt a hatalmas információhalmazt, amit a világháló kínál, nagyon nehéz átlátni, szabályozni, ezért itt jóval nagyobb veszély fenyegeti a fiatalokat. Kósa Éva úgy látja, a szülői, az iskolai és a jogi szabályozás egyszerre kell, hogy működjék. A pszichológus legfontosabbnak mégis azt látja, hogy a médiahasználó legyen „válogatós”. Kell, hogy egyfajta veszélyérzet alakuljon ki a fiatalokban, például nem adja ki személyes adatait a chat- és közösségi oldalakon, mert azzal visszaélhetnek. Arra, hogy a fiataloknak tudomásuk legyen arról, hol vannak veszélyeztetve, nekünk, felnőtteknek kell felkészítenünk a következő nemzedéket – véli.
A jogi szabályozás egy határon túl már nem képes védeni a fiatalokat
A jogi szabályozás egy határon túl már nem képes védeni a fiatalokat a média káros tartamaitól, ekkor van szükség a szülőkre, akiknek lehetőségük adódik arra, hogy erős odafigyeléssel igenis szűrjék a gyermekeik által letölthető oldalakat.
A szakértő úgy látja, nem megfelelő hozzáállás az, hogy tiltsák be a fiatalokra káros médiát. A könyvek világában is volt szenny, ez nem csak a mai médiumokra jellemző. A kellő médiaműveltséggel rendelkező embernek tudnia kell az értékei mentén válogatni – tette hozzá.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.