Megoldhatatlanná válik a probléma, mire a pályázatból pénz lesz

A jelenlegi pályázati rendszer nem kedvez az ezer lakosnál kisebb lélekszámú falvaknak, csak a gazdagabb települések képesek profitálni belőle – jelentette ki a köztársasági elnök szombaton a Heves megyei Tarnabodon. • Sólyom László: Figyelni kell Magyarország értékeire

MNO
2009. 09. 19. 17:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben a helyzetben ésszerűbb volna egy keretösszeg létrehozása kistelepülések számára, amelynek forrásait a helyi viszonyoknak megfelelően tudnák felhasználni az önkormányzatok – közölte Sólyom László, amikor a Bükki Nemzeti Park illetékességi területén tett látogatás keretében elment a hajléktalanokat befogadó faluként ismertté vált Tarnabodra.

Az államfő elmondta: azt követően jutott erre a következtetésre, hogy együtt ebédelt 23 település vezetőjével, akik arra panaszkodtak, hogy mire egy-egy pályázatból pénz lesz megoldhatatlanná válik az eredeti probléma.

A köztársasági elnök a továbbiakban modellértékűnek nevezte azt a programot, amit Tarnabod önkormányzata, illetve a Magyar Máltai Szeretetszolgáltat működtet a településen, részben állami támogatással. A program Sólyom László szerint jól példázza, hogy szociális szolgáltatásokkal miként lehet egy elöregedő falut élő közösségé változtatni. Ez nem csak a betelepülőknek, illetve a helyi cigányságnak hasznos, hanem a község egészének – szögezte le. Ugyanakkor az államnak le kell vonnia azt a tanulságot, hogy ezt a tevékenységet nem lehet pusztán civil szervezetekre bízni, vagyis aktívan részt kell vállalnia ebben. Ugyanis a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, miközben számos településen van érdeklődés hasonló kezdeményezések iránt, nem vándorolhat a program megvalósításával községről községre – fűzte hozzá.

Éppen a tarnabodi példa bizonyítja, hogy közlekedés híján egy olyan falubuszra volt szüksége a településen élőknek, amelynek segítségével a helyben élők eljuthatnak a környéken kínált munkahelyekre. Az emberek pedig meg is ragadták az alkalmat, vagyis el kell oszlatni azt a tévhitet, hogy az emberek nem akarnak dolgozni, hiszen Tarnabodon éltek a kínálkozó lehetőséggel – vélekedett.

Az államfő Tarnabodon látogatást tett egy helyben létesített elektronikus hulladékbontó üzemben, amely nem a profitért működik, hanem azért, hogy munkaalkalmat szolgáltasson a helybelieknek. Ennek kapcsán feltette a kérdést: miért nem lehet a hulladékipart úgy szabályozni állami szinten, hogy azt ne néhány erre szakosodott nagyvállalkozó uralja. Az ágazatot, a segélyezést kiváltandó össze lehetne kötni szociális programokkal – fűzte hozzá.

Sólyom László annak kapcsán is elismerését fejezte ki, hogy a községből sikerült száműzni a játékgépeket. A kocsmáros fagylaltozót működtet, a kocsma helyén pedig játszóház működik – sorolta. Az államfő ezt követően Visontára, a Mátrai Erőmű Zrt.-be látogatott, ahol a társaság vezetői tájékoztatást adtak számára az ország második legnagyobb áramtermelő üzemének működéséről. Szombati látogatása végén a köztársasági elnök a tervek szerint fogadást ad Parádfürdőn.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.