„Egyelőre elvérzünk a hivatalos asztalokon”

Egy helyben topog az otthon szülés kérdése. Amíg nincs törvényben szabályozva a szülésnek ez a módja, addig marad az önrendelkezési jog. Minden nőnek ott kell szülnie, ahol biztonságban érzi magát – ezt már egy dúla mondta el az MNO-nak. Lapunk utánajárt, hol tart a kérdés szabályozása.

Konopás Noémi
2009. 10. 09. 13:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem azért nem tartom pozitív jelenségnek az otthon szülést, mert nem a szülészek végzik, hanem azért, mert az újszülött és az anya biztonsága még a legsimább szülés esetében is veszélybe kerülhet – szögezte le az MNO-nak dr. Bódis József. A Pécsi Tudományegyetem szülészeti és nőgyógyászati klinikájának igazgatója szerint az otthon szülés kérdése félévenként napirendre kerül, de igazából mégis évek óta vajúdik, mert nem mernek úgy foglalkozni a kérdéssel, ahogy kellene. A professzor az otthon szülést veszélyesebbnek tartja, mégis úgy gondolja, nem tiltani, hanem szabályozni kellene. A jelenlegi törvények nem tiltják az otthon szülést, az igazi baj az, hogy a kérdés nincs szabályozva, illetve még nagyobb gondot okoz, hogy a szabályok betartását nem ellenőrzi senki – tette hozzá. A szülész-nőgyógyász szakorvos szerint a szülészeteknek kell családbaráttá válniuk, persze a helyzet már most sokkal jobb, mint 15 évvel ezelőtt, hiszen lehetőség van már az együttszülésre is – emelte ki.

Arany középút: születésházak?

A klinikaigazgató úgy véli, meg kell találni az arany középutat, szerinte a születésházak irányába kell elmozdulnunk, de sajnos a minisztérium erről hallani sem akar. A professzor beszámolt arról, hogy egy évvel ezelőtt részt vett egy konferencián, ahol szó volt arról, hogy ha a mai trend folytatódik, akkor csökkenni fog a szülészeteken az ágyszám, viszont megjelennek majd a szülészetek szomszédságában a születésházak, ahol otthoni körülmények között bábák fogják majd levezetni a szüléseket. Ezek a kórházak szomszédságába tervezett kis intézmények otthonosan lennének berendezve, ahová bábával vonulhatna be a család, ha a kismama ideje közelít. A szülést a bába vezetné le, itt adottak lennének azok az eszközök, amelyek az otthon szülésnél nem, illetve meg lenne oldva a fertőtlenítés is. Abban az esetben pedig, ha komplikáció lépne fel, az anya átszállítható a szomszédságban található szülészetre.

Indok nélkül visszautasított koncepció

A klinikaigazgató elmondta: hazatérve a kongresszusról összeállítottak és benyújtottak egy koncepciót a születésházakról a minisztériumhoz, ám az államtitkár hallani sem akart a kérdésről, indok nélkül utasította vissza a kezdeményezést. Az MNO kérdésére, miszerint miért utasíthatták vissza a koncepciót, Bódis elmondta: szerinte a pénzhiány a fő ok, tudniillik ez körülbelül 100 milliós beruházás lenne – tette hozzá. Egyelőre elvérzünk a hivatalos asztalokon – szögezte le a szülész-nőgyógyász.

Addig, amíg nincsenek születésházak, meg kell találni azokat a helyeket, ahol jó hangulatban lehet szülni – mondta el Bódis. A klinikaigazgató arról is szólt, hogy harmincéves gyakorlattal is azt mondja: nem vállalná az otthon szülést.

Nincsen törvényi szabályozás

Valóban nincsen törvényileg szabályozva az otthon szülés – mondta el az MNO-nak dr. Medgyaszai Melinda. A szakállamtitkár kifejtette: minden esetben a törvény szabja meg, mit tehet a miniszter, először a parlamentnek kell mondania, hogy születhessen erről törvény, ez a felhatalmazó rendelkezés. A kormány már elfogadta a felhatalmazó rendelkezést, be is nyújtotta a parlamentnek – tette hozzá Medgyaszai. Mindenezek mellett folyamatban van a miniszteri szakmai rendelet megalkotása, illetve szükség van egy kiérlelt szakmai koncepcióra is – fejtette ki a szakállamtitkár.

A többszöri nekifutás sem szült eredményt

Az MNO kérdésére, miszerint a minisztérium már megpróbálta többször rendezni a kérdést, de valódi előrelépés mégsem történt, Medgyaszai így reagált: a felek igen messziről indultak egymás felé. Mint kifejtette, a szakma egy része azt mondta: az otthon szülés tilos, míg a civil társadalom szerint szabad. Medgyaszai szerint talán lesz kompromisszumos megoldás, de ez eléggé időigényes folyamat. A szakállamtitkár úgy véli, a botrányok és a sajtóhírek pedig különösen nem segítenek hozzá az álláspontok közeledéséhez.

Arra a kérdésre, hogy miért utasította vissza a minisztérium indok nélkül a születésházakról szóló koncepciót, Medgyaszai ezt válaszolta: régen voltak szülőotthonok, ezeket azonban felszámolták, mert nem tudtak jól működni, veszélyesek voltak mind az anyára, mind a magzatra nézve. Medgyaszai kifejtette: nem azt szeretnék szabályozni, hogy kik azok, akik otthon hozhatják világra gyermeküket, hanem azt, hogy kik azok, akiknek mindenképpen kórházi ellátás szükséges a szüléshez. A többiek pedig eldönthetik, hogy otthon vagy a kórházban akarják világra hozni gyermeküket – tette hozzá.

Addig, amíg az otthon szülés nincs szabályozva, marad az önrendelkezési jog, vagyis az anya eldöntheti, hol kívánja megszülni gyermekét – magyarázta.

Fő a biztonság

Minden nőnek ott kell szülnie, ahol biztonságban érzi magát – nyilatkozta az MNO-nak Békés Emőke. A kórházi szüléseket kísérő dúla szerint a szülés az elengedés folyamatáról szól, és ez csak akkor tud természetes módon megtörténni, ha az anya biztonságban érzi magát. Békés Emőke úgy véli, vannak, akiknek a kórház, és vannak olyanok, akiknek az otthonuk jelenti a biztonságot. A dúla úgy gondolja, hogy törvényileg szabályozott lehetőséget kell biztosítani azoknak a Magyarországon élő anyáknak is, akik otthon akarják világra hozni gyermeküket, úgy, mint ahogy ez a világ számos más országában már gyakorlat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.