Mint közleményében az elnökhelyettes fogalmazott, a 2010. január 1-jével bevezetni tervezett „egy család, egy segélyezett” éppen azokat a roma és nem roma családokat sújtaná, akik a társadalom alsó egyharmadában szinte már embertelen körülmények között nyomorognak. A tervezet szerint az „egy család egy segélyezett” elv bevezetése tizenkét milliárd forint megtakarítást jelentene az államnak, de nem számolnak ennek a gazdasági, szociális és társadalmi hatásaival, hogy éppen a legszegényebb embereken kívánnak spórolni – tette hozzá.
Megjegyezte: „a segély hosszú távon megalázó annak, aki adja, és annak is, aki kapja”. Az elnökhelyettes hozzátette: az MCF Roma Összefogás Párt szerint a megoldás a rendelkezésre álló források célzott és ellenőrzött folyósítása, valamint a hosszú távú munkahelyteremtés és foglalkoztatás lehet. A párt „ehhez a munkához szakmai együttműködést és partnerséget ajánl, függetlenül attól, hogy az érintettek mely népcsoporthoz tartoznak” – írta közleményében.
Budai Bernadett kormányszóvivő szerdán jelentette be, hogy a kormány döntése nyomán megváltoznak jövőre a rendelkezésre állási támogatás (rát) szabályai: azokban a családokban, ahol két vagy több aktív, tartósan munkanélküli van, e támogatásra csak az egyikük lehet jogosult. A kormány szerdai döntését ismertetve Budai Bernadett leszögezte: az új szabályok csak azokra a családokra vonatkoznak, ahol két vagy több, rát-ban részesülő személy van, ott ahol egy rát-os és egy szociális segélyen lévő van, jövőre nem változik semmi.
Emlékeztetett: akkor részesülhet az aktív, tartósan munka nélküli személy rát-ban, ha számára nem tudnak sem közmunkát, sem valamilyen képzést biztosítani, ilyenkor ugyanis „rendelkezésre áll”. A rát szabályainak változása nem jelenti azt, hogy a kormány cserben hagyná a támogatási rendszerből ily módon kikerülőket – húzta alá a szóvivő. Mint mondta, akik kiesnek a rát rendszeréből, kiemelt, előnyben részesített csoportként vehetnek majd részt az állami közmunkaprogramokban; ebben az esetben a foglalkoztatott legalább a minimálbérnek megfelelő juttatásban részesül, ez az összeg ma 71 500 forint. Budai Bernadett felhívta a figyelmet arra, hogy ez lényegesen magasabb összeg, mint a rát összege, amely a nyugdíjminimummal azonos összeg, 28 500 forint.
(MTI)