Az IRM az MTI érdeklődésére közölte: az ír jogszabályok valamely tagállamból érkező európai elfogatóparancs végrehajtásához eddig feltételül szabták, hogy a keresett személy az európai elfogatóparancsot kibocsátó bíróság államából megszökjön. Az ír jogszabály-módosítás következtében ez a feltétel kikerült a jogszabályból – mutattak rá.
Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter a Brian Lenihan ír igazságügy-miniszterrel tavaly márciusban folytatott megbeszélése után jelentette be: az ír kormány jogszabály-módosítást kezdeményezett annak érdekében, hogy az ír bíróságok ne tudjanak kibújni az olyan felelősség érvényesítése alól, mint annak az írországi férfinak az esete, aki még 2000-ben két kisgyereket halálra gázolt Leányfalun.
A magyar kormánynak az európai elfogatóparancs nyújtotta lehetőség áll rendelkezésére, vagyis uniós elfogatóparancsot adnak ki az ír gázoló kézre kerítésére. Ha a gázoló Francis Tobin Ciarán bármelyik tagállam határát átlépi, ahol határellenőrzés van, elvileg őt el kell fogni és a magyar hatóságok számára át kell adni – mutatott rá akkor Draskovics Tibor. A férfi, Francis Tobin Ciarán 2000. április 9-én a 11-es úthoz tartozó járdán gázolta halálra a testvérpárt. A magyar bíróság jogerős ítélete szerint a férfinak három évet kellene fogházban töltenie, de öt hónappal a tragikus kimenetelű bűncselekmény után – 500 ezer forint óvadék ellenében – egy családi eseményre hazautazhatott Írországba, ahonnan azóta sem tért vissza. Magyarország 2005-ben adott ki nemzetközi elfogatóparancsot a gázoló ellen. Ezt az ír bíróság másodfokon elutasította, így a két kisgyermek halálát okozó gázoló azóta is szabadlábon van.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.