A Balatoni Hajózási Zrt. szezonzáró tájékoztatóján, pénteken Horváth Gyula, a tóparti önkormányzatok tulajdonában lévő cég vezérigazgatója a Balaton közepén, egy hajón adott számot az idei év tapasztalatiról. Tájékoztatása szerint a menetrend szerinti hajózással, kompközlekedéssel és a Balaton egyetlen vitorláskikötő-hálózatának üzemeltetésével foglalkozó társaságnál csak a kikötők üzemeltetése hozott árbevétel-növekedést az idei szezonban. Ugyan a turizmusban országosan tapasztalt visszaeséshez képest kedvezőbben alakultak a balatoni mutatók, az évi 2 milliárd forintos forgalmat bonyolító hajózási cég így is 140 millió forintos bevételkieséssel számol a forgalomcsökkenés és az évközi áfa-emelés miatt.
A takarékossági intézkedéseknek – egyebek közt a béremelés elmaradásának – köszönhetően az év végéig ezt részben sikerül ellensúlyozni, így a tervezett 75 millió forintos eredményhez közeli, minimum 50 millió forintos eredményre számít a cégvezető. A hajózási társaság személyhajóin szeptember végéig több mint 700 ezren utaztak, és a hajókon, kompokon több mint 40 ezer kerékpár szállítására váltottak jegyet. Az általános forgalmi adatokhoz képest kiugró, hogy a korábbi évek 20-30 százalékos emelkedése után újabb 30 százalékkal nőtt a szállított biciklik száma. Mivel az utasok egy része félti a drága kerékpárját, a hajózási cég új feladatának tekinti ezek szállítási körülményeinek javítását. A válság leginkább a cég rendezvényhajózási ágazatát tépázta meg, a korábbi felére csökkent a megrendelők száma.
A társaság tulajdonában lévő két kemping és egy hotel forgalma viszont 11-28 százalékkal nőtt. Ezen belül külön figyelmet érdemel, hogy a siófoki Móló Hotelben megszállt német vendégek száma a tízszeresére emelkedett az előző évhez képest. Horváth Gyula hangsúlyozta, a cég forgalmának 75 százaléka a hazai vendégeknek köszönhető, akiknek a korábbi éveket jóval felülmúló aránya, vagyis kétharmada fizetett üdülési csekkel. A vezérigazgató azzal a kéréssel fordult a jogalkotókhoz, hogy ne változtassanak az üdülési csekk rendszerén, hiszen alkalmazása egyértelmű sikertörténet, a változtatások viszont turisztikai vállalkozások sorát lehetetleníthetik el, a rászorultak pihenéshez való esélyét is számottevően csökkentve. A cégvezető leszögezte, a Balatoni Hajózási Zrt. nem szándékozik kikötőket értékesíteni, csupán a kikötők közt egyedüliként évek óta egyedül veszteségesen működő keszthelyi egység esetében merült fel, hogy megvizsgálják ezt a lehetőséget is. Ha napirenden marad a kérdés, a döntést a tulajdonos önkormányzatok fogják meghozni – tette hozzá.
(MTI)