Nincs rá havi 500 ezer, leáll a szegedi szuperkomputer

Miközben két szegedi MSZP-képviselő, Botka László és Ujhelyi István hosszan taglalták az országgyűlés hétfői ülésnapján a jövőbeni szegedi fejlesztéseket, a városban éppen most kapcsolják le a „szuperszámítógépet” – közölte a Gondola.hu.

MNO
2009. 10. 08. 14:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyedik éve működik a Dél-alföldi Neurobiológiai Tudásközpontban (DNT) kialakított számítógépközpontban az a nagy teljesítményű számítógéprendszer, amelynek fejlesztésére még 2005-ben nyertek el 57,3 millió forint pályázati pénzt. A kiépített rendszer működtetése évi 5-6 millió forint, ami az áramköltséget és az egyébként félállású rendszergazdák díjazását fedezi. Eddig ezt a DNT állta, amely ezzel nagyvonalúan támogatta a Szegedi Tudományegyetemet, ugyanis a szervert az egész univerzitás használhatta, ingyen. A nagy teljesítményű számítógép kiszolgálta tehát az egész Szegedi Tudományegyetemet, továbbá társintézményeket is, amit megfejelt egy az IBM-mel kötött innovációs kutatási szerződés.

A mindenkinek hasznos konstrukció azonban idén júliusban léket kapott. A DNT nem tudja tovább finanszírozni a szuperszámítógép rezsijét, azaz nem tud havi 500 ezer forintot kifizetni. Az egyetem szintén elhárította a működtetési költség átvállalását, pénzszűkére hivatkozva, ami bizonyára méltányolható. A pénzhiány miatt a számítógéprendszert lekapcsolják. Megkérték a felhasználókat, mentsék ki anyagaikat a rendszerből.

Emlékezetes, az MSZP 2006-os választási kampányában a szegedieknek megígérte, hogy megvalósul az 5-ös főút Szegedet elkerülő szakaszának megépítése, a szegedi 5-ös bevezető szakaszának négysávosítása. Előkészítik a szegedi déli Tisza-híd építését, és szó volt a megyeszékhely villamoshálózatának fejlesztéséről is. Ígérték még az egészségipari tudományos park és inkubátorház fejlesztését is, a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztésében a szegedi és csanyteleki tározók megépítését, valamint a Tisza-hullámtérprojekt megvalósítását. Szó volt a szegedi logisztikai szolgáltatóközpont és kikötő fejlesztéséről. Az egyik Gyurcsány Ferenc által is sokat emlegetett ígéret pedig a szegedi egyetemi biopolisz létrehozása volt. Az Élettudományi és Bioipari Technológiai Központ és a szoftveripari innovációs kutatóhálózat mellett a műszaki képzés fejlesztését is ígérték Gyurcsányék.

(Gondola.hu, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.