Évente 45 ezer stroke-esemény történik Magyarországon, de csak a betegek fél százalékát kezelik trombolízissel, vagyis vérrögoldó kezeléssel, amely az egyetlen úgynevezett oki (vagyis a kiváltó okot megszüntető) terápia – mondta Óváry Csaba. Hozzátette: ez az arány a világ fejlettebb területein öt-tíz százalék. Mint ismertette, az agyi verőér-elzáródás hatásos terápiája, ha az érrögöt speciális gyógyszerrel feloldják, hogy az érpálya ismét megnyíljon, és helyreálljon a keringés.
A tünetek észlelésétől három órán belül el kell kezdeni a beavatkozást, amit már meg kell előzniük a diagnosztikai vizsgálatoknak – és persze a kórházba kerülésnek. Nógrád megyében egyéves előkészítő munka után augusztusban végezték el az első beavatkozást. Beszerezték az új eszközöket, tájékoztatták a közvéleményt, felkészítették a helyi szakembereket, beleértve a családorvosokat, ügyeleti szolgálatokat és a mentőket is.
Az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet Stroke Központjának főorvosaként dolgozó Óváry Csaba elmondta: szervezi a programhoz csatlakozását Nógrád megye súlyponti kórháza, a salgótarjáni kórház is, amit azért nevezett fontosnak, mert a háromórás időkorlát miatt a térségbe kell legalább két ilyen centrum. „Ha Salgótarján is belép ebbe a körbe, akkor lehet, hogy Nógrád nemsokára a legjobban teljesítő megyék között fog szerepelni, noha eddig a nullánál álltunk” – mondta. A főorvos kifejtette: ha nem kerül sor időben a beavatkozásra, az esetek 15 százalékában halált okoz az elzáródás, és a betegek kétharmadánál maradandó testi vagy szellemi fogyatékosság alakul ki. Hazánkban tavaly 16 helyen végeztek trombolízist, bár 30 stroke-központ van az országban.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.