A cukorgyárak már rég bezártak, most érkezik a támogatás

A cukorgyárak bezárása miatt hátrányos helyzetbe került települések és vállalkozások kaphatnak támogatást a Nemzeti diverzifikációs programból, a támogatás feltételeit a mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter több rendeletben szabályozta, amelyek a legutóbbi Magyar Közlönyben jelentek meg.

MNO
2009. 11. 10. 7:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A támogatás általános szabályait tartalmazó rendelet a támogatandó célokat a következőkben jelöli meg: mezőgazdasági üzemek korszerűsítése, mezőgazdasági termékek értéknövelése, mikrovállalkozások támogatása, turizmus fejlesztése, vidéki települések fejlesztése, vidéki örökség védelme. A támogatás forrása az unión belül a cukoripar szerkezetátalakítására szolgáló forrás. A támogatási kérelmeket 2009. november 16. és december 15. között lehet benyújtani. A támogatás vissza nem térítendő jellegű. Az első rendelet melléklete szerint – egyebek mellett – az elszámolható költség 6-6 százaléka fordítható jogi dokumentálásra és adótanácsadásra legfeljebb 6-6 millió forint összegben.

A második rendelet a települések megújításának támogatását szabályozza. Valamennyi a bezárt cukorgyár vonzáskörzetébe tartozó település – beleértve a cukorrépát termelőket is – jogosult erre a támogatásra. A településeket a melléklet sorolja fel. A támogatás igénybe vehető a szilárd burkolatú útvonalak mentén fekvő épületek külső és belső felújítására, a település központját alkotó vagy közvetlenül övező épületek külső és belső felújítására, illetve helyi turisztikai látványossághoz vezető útvonalak mentén fekvő épületek külső és belső felújítására. Ha a támogatás mezőgazdasági célú, csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősül, akkor a támogatás ügyfelenként egymást követő három pénzügyi évben nem haladhatja meg a 200 ezer eurónak megfelelő forintösszeget. Ha a támogatás nem minősül mezőgazdasági célú, csekély összegűnek, akkor a támogatás ügyfelenként nem haladhatja meg a 200 ezer eurónak megfelelő forintösszeget. A támogatás mértéke az összes elszámolható kiadás 100 százaléka.

A harmadik rendelet a mezőgazdasági termékek értéknöveléséhez nyújtandó támogatások részletes feltételeit tartalmazza. A célterületek a következők: a versenyképesség javítása, a termékszerkezet átalakítása, az élelmiszer-biztonsági és környezetvédelmi feltételek javítása, az energiafelhasználás racionalizálása, továbbá az üzemirányítás korszerűsítése és vágópontok létrehozása, korszerűsítése. A támogatás 10 ezertől 1 millió euróig terjedhet. A gazdálkodás bármely területét kiszolgáló szoftver fejlesztésére és az azt kiszolgáló hardver beszerzésére irányuló beruházás legmagasabb támogatása 200 ezer euró lehet.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.