Az Országgyűlés november elején fogadta el a büdzsé főszámait, így már csak fejezeteken belüli átcsoportosításra van lehetőség. A jövő évi költségvetés bevételi főösszege 12.662,680 milliárd forint, kiadása 13.533,026 milliárd forint. A parlament a hiányt 870.346,2 millió forintban állapította meg. Döntenek a Sólyom László köztársasági elnök által az Országgyűlésnek megfontolásra visszaküldött, a 2011-es népszámlálásról szóló törvényről. Sólyom László azért küldte vissza az október 5-én elfogadott jogszabályt, mert nem ért egyet azzal, hogy nem gyűjtenének a termékenységre, az egészségi állapotra és fogyatékosságra, valamint a vallásra vonatkozó adatot, holott a korábbi, 2001-ben tartott népszavazáson szerepelt ez a kérdéskör. Kifogásolta azt is, hogy csak a nemzeti és etnikai kisebbséghez tartozás kérdése szerepelne a népszámláláson, nem pedig általában a nemzetiség, függetlenül attól, hogy a személy kisebbségi vagy többségi nemzetiséghez tartozónak vallja magát. A kormány által benyújtott zárószavazás előtti módosító indítvány részben orvosolná az államfő által felvetett problémákat, így a kisebbséghez tartozás helyett a hovatartozásról és az anyanyelvről kérdeznék az állampolgárokat, továbbá a termékenység is felkerül a megadandó adatok közé.
Emellett a kormánynak ki kellene dolgozni egy mintavételen alapuló adatgyűjtési programot a fogyatékossággal összefüggő adatok összegyűjtésére. Ha az Országgyűlés hozzájárul a házszabálytól eltéréshez, dönthetnek a választási eljárásról szóló törvény 2005-ös módosításának hatályon kívül helyezéséről. Az MSZP, a Fidesz és a KDNP által benyújtott előterjesztés alapján jövőre is szavazhatnának a külföldön tartózkodó állampolgárok a választáson, mivel érvényben maradnak a külképviseleti szavazás szabályai. Határozathozatal lesz az egyes törvényeknek a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) elnökének rendelkezésalkotási hatásköréhez kapcsolódó módosításáról.
A múlt héten az ezzel összefüggő alkotmánymódosítás elbukott. Az MTI úgy tudja, a szocialisták azért hozták előre az alkotmánymódosításról szóló szavazást erre a hétre, hogy annak elbukása esetén módosítsák a feles ágazati törvényeket, hiszen azok határoznák meg azon területeket, ahol a PSZÁF rendelkezést adhat ki. Az Országgyűlés szavaz a szabálysértésekről szóló törvény, a büntetőeljárásról szóló, valamint a büntető törvénykönyvről szóló törvény módosításáról. A tulajdon elleni szabálysértések felderítésének javítása érdekében az eljárás lefolytatására az a hatóság lesz illetékes, amelynek a területén a szabálysértést elkövették. A javaslat a pénzbírság kiszabásának módját is rögzíti: az önkéntes megfizetés elmulasztása esetén a közvetlen letiltás helyett az adók módjára történő végrehajtást rendeli el. Zárószavazás lesz a felsőoktatási törvény módosításáról, amely a vállalkozói közintézet szabályait teremti meg. A vállalkozói közintézmény alapvetően állami intézmény, az állam a tulajdonosa, az ott foglalkoztatott dolgozók továbbra is közalkalmazottak maradnak.
A javaslat csökkenti a Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság létszámát, egyértelműbbé teszi feladatkörét, sűríti és szigorítja az akkreditációs folyamatok követését. A szakképzési rendszer jelenlegi szabályai szerint szakmai vizsgák szervezését azon felnőttképzést végző intézmények végezhetik, amelyek erre a felelős minisztertől egy pályázat keretében 2-4 éves időtartamra engedélyt kaptak. A jövőben ezt a rendszert egy, a kormány által kijelölt hatóság által lefolytatott engedélyezési eljárás váltja fel. Szavaznak a kábítószerügyi eseti bizottság 2008 decembere és 2009 októbere közötti tevékenységéről szóló jelentés elfogadásáról, valamint a Magyar Köztársaság területén élő nemzeti és etnikai kisebbségek 2007 februárja és 2009 februárja közötti helyzetéről szóló beszámoló elfogadásáról. Határozathozatal lesz a megfelelőségértékelő szervezetek tevékenységéről szóló törvényjavaslatról, amellyel ezen szervezetek kijelölési eljárása egységessé, egyszerűbbé, jogilag rendezetté válik, amely teljes mértékben illeszkedik az uniós követelményekhez.
A határozathozatalok után szokatlanul sok törvény szerepel még a napirenden. Hétfőn este összesen 13 javaslat részletes vitáját folytatják le, többek között a víztársulatokról szóló törvényjavaslatét, számos, az új polgári törvénykönyvvel összefüggő előterjesztését, vagy azt, amely 200 főben határozná meg az Országgyűlés létszámát. Kedden napirend előtt megemlékezés lesz a nők elleni erőszak felszámolásának nemzetközi napja 10. évfordulójáról. Folytatódik a magánnyugdíjról és intézményeiről szóló, valamint az új polgári törvénykönyv hatálybalépéséről (Ptk.) szóló törvényjavaslatok általános vitája. Megvitatják a szocialista Göndör István által benyújtott, a büntető törvénykönyvet módosító javaslatot, mely szerint közfeladatot ellátó személyek lennének a jövőben a villamos energiáról, illetve a földgázellátásról szóló törvények szerint a felhasználási helyek műszaki felülvizsgálatát, ellenőrzését, kikapcsolását, valamint leolvasását végzők.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.