Kökény Mihály, az MSZP országgyűlési képviselője szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján azzal indokolta az előterjesztést, hogy elégtelenek az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) eszközei arra, hogy a szolgálat kikényszerítsen fontos közegészségügyi és a szolgáltatók működésével kapcsolatos intézkedéseket vagy azok végrehajtását.
Megjegyezte: a bírság mértéke 30 ezer forinttól 5 millió forintig terjed, és az ÁNTSZ bevétele lesz. Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke elmondta: korábban nem szabályozták, de a javaslat elfogadása után a térítésmentes, nem kötelező védőoltások esetén a háziorvosok az Egészségbiztosítási Alapból finanszírozást kaphatnak. Felhívta a figyelmet arra, hogy ez olyan lehetőség, amely a költségvetés helyzetétől függ.
Kökény Mihály közölte: a törvényjavaslat a patikaalapítás teljes liberalizációját három évvel elhalasztja, mert a tapasztalatok nem elég meggyőzőek és ellentmondásosak. Emlékeztetett: 2010. január 1-jétől nyílt volna meg ez a lehetőség. Kitért arra, hogy az előterjesztés megteremti az egészségügyi miniszter felhatalmazását arra, hogy szabályozza az intézeten kívüli szülés szakmai szabályait és kizáró okait. A politikus azt mondta: módosulnak a várólistaszabályok. Mint mondta, eddig nem volt arra lehetőség, hogy a betegeket az ő kezdeményezésük nélkül le lehessen venni a várólistáról, ha állapotuk már nem teszi indokolttá, hogy rajta legyenek. Ez most rendeződik – fűzte hozzá.
Kökény Mihály beszámolt arról, hogy változnak a gyógyszer- és a gyógyászatisegédeszköz-ellátás szabályai: a jövőben megszűnik a többletártámogatás, azaz nem nyújtható méltányosságból a támogatási mértéket meghaladó plusztámogatás. Kifejtette: ez arra vonatkozik, ha a forgalmazó a tb-támogatási körbe kezdeményezte a befogadást, de azt az Országos Egészségbiztosítási Pénztár elutasította, mert például hiányoztak a megfelelő hatékonysági vizsgálatok. Helyszíni ellenőrzések, próbavásárlások lefolytatásával bővülnek az egészségbiztosító és az Egészségbiztosítási Felügyelet jogosítványai – mondta, megjegyezve, hogy többek között a patikák, a gyógyfürdők számíthatnak ellenőrzésekre, de a gyógyító-megelőző ellátásokra ez a jogkör nem terjed ki, vagyis „álruhás, álbeteg” ellenőrök nem lesznek.
Kökény Mihály szerint kedvezően változnak a gyermekápolási táppénz címén a keresőképtelen szülők táppénzlehetőségei. Hozzátette: az egészségbiztosító méltányosságból az előírtnál többnapi gyermekápolási táppénzt is megállapíthat, ha azt a gyermek betegsége indokolja. A bizottsági elnök közölte: jövő év végig nem kell új finanszírozási szerződést kötniük az egészségügyi szolgáltatóknak, addig érvényesek lesznek a mostaniak. Kökény Mihály azt mondta: a jövőben a szakvizsgához, a továbbképzés igazolásához el lehet majd számolni az Európai Unió tagállamaiban végzett tevékenységet is. Kitért arra, hogy a módosítások után hatékonyabban működik majd a Nemzeti Rákregiszter, mivel kötelező lesz a teljes körű adatszolgáltatás.
Hozzátette: kiegészül a bejelentendő fertőző betegségek köre a H1N1-influenzavírussal, valamint az Egészségügyi Világszervezet kérésére a chikungunya-lázzal. Hozzátette: bevezetik a nemzetközi referenciaárazást is. Közölte: a 14 törvényt módosító előterjesztéshez benyújtott módosító indítványokról jövő hétfőn döntenek, a törvényjavaslat zárószavazása december 14-én lesz a parlamentben.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.