Az égve felejtett gyertyák okozzák a legtöbb tűzesetet

Az adventi időszak közeledtével az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) felhívta a figyelmet néhány alapvető, a nyílt láng és az elektromos árammal működő díszek használatára vonatkozó biztonsági szabályra.

MNO
2009. 11. 23. 10:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szentes György, az OKF szóvivője az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében kiemelte: az elmúlt esztendőkben évente átlagosan mintegy negyven alkalommal riasztották a tűzoltókat adventikoszorú- és karácsonyfatűzhöz. Felhívta a figyelmet arra, hogy az adventi koszorúkat nem éghető anyagból készült felületre kell helyezni, és azok közvetlen közelébe nem szabad más éghető anyagot tenni. A koszorún elhelyezett gyertyákat csak felügyelet mellett szabad égetni, a tapasztalatok szerint ugyanis az égve felejtett gyertyák okozzák a tűzesetek jelentős részét.

A karácsonyfatüzek többségét a felügyelet nélkül hagyott gyertyák, csillagszórók, esetenként az elektromos árammal működő lámpafüzérek helytelen vagy felügyelet nélküli használata okozza. A karácsonyfa kiszáradásával egyenes arányban nő a lángra lobbanás veszélye, ezért a szóvivő azt javasolja: csillagszórót, díszgyertyát a karácsonyfán csak felnőttek gyújtsanak meg. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a helyiség elhagyásakor a gyertyákat és a csillagszórókat el kell oltani. Figyelmeztetett arra is, hogy csak a magyar érintésvédelmi előírásoknak megfelelő elektromos lámpafüzéreket szabad használni.

Az olcsó, a legtöbbször a Távol-Keletről származó elektromos díszítések rossz minőségük miatt nemcsak az áramütés lehetősége miatt veszélyesek, hanem azért is, mert az esetleg bekövetkező rövidzárlat tüzet okozhat. A lámpafüzéreket éjszakára vagy hosszabb távollét idejére sem szabad bekapcsolva hagyni. Ha a karácsonyfán nyílt lánggal működő díszeket alkalmaznak, a fát a függönytől távolabb érdemes rögzíteni. Az esetleg fellobbanó lángok terjedését vizes pokrócokkal vagy kézi tűzoltó készülékkel lehet a leggyorsabban megfékezni. Fokozottan figyelni kell arra, hogy amennyiben tűz alakul ki, és a fán elektromos lámpafüzér van, vízzel vagy vizes pokróccal az oltást csak azután lehet megkezdeni, ha a lámpafüzér csatlakozóját az aljzatból kihúzták.

Szentes György kitért arra, hogy a téli szünet idején sok gyerek felügyelet nélkül marad otthon. Felhívta a szülők figyelmét arra, hogy a tragédiák elkerülése érdekében a gyújtóeszközöket zárják el és magyarázzák el a gyerekeknek, mit kell tenniük, ha mégis bekövetkezik egy nem várt esemény.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.