Az MSZOSZ fogadkozik: nem csökkenhet a reálkereset

A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) nem támogat és nem fogad el olyan megállapodást az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT), amely a reálkereset csökkenésével jár – mondta Hernádvölgyi Andrea, az MSZOSZ alelnöke miskolci sajtótájékoztatóján csütörtökön.• 76 ezres minimálbérre tettek ajánlatot a munkavállalók

MNO
2009. 11. 26. 11:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZOSZ továbbra is sürgeti, hogy minél hamarabb szülessen meg a 2010-es bérajánlás az OÉT-ben, amennyiben ugyanis nincs megegyezés, úgy a munkahelyeken sem születhetnek meg még az idén a jövő évi bérmegállapodások – hangoztatta a szakszervezeti vezető. Erre pedig szükség lenne, mert ha a bérmegállapodás áthúzódik 2010-re, akkor januárban még nem kaphatják meg a módosított juttatást a munkavállalók – tette hozzá, megjegyezve: az elfogadott adótörvénnyel a munkavállalók közel kétharmada rosszabbul jár abban az esetben, ha a jövő évben nem lesz béremelés, vagy legalábbis nem lesz az inflációval megegyező bérkorrekció, mert az esetben jószerivel csökken a reálbér.

A kormány azon javaslata, hogy szülessen olyan megállapodás és olyan bérajánlás az OÉT-ben, amely egyetlen sávban sem jelent reálkereset-csökkenést, éppen emiatt lényegében elfogadható – mondta Hernádvölgyi Andrea, aki szerint a munkavállalók jelentős hányada a válság miatt már eddig is nagy bérveszteséget szenvedett el, nagyon sok helyen csökkentették a műszakokat, a munkahetet, megszűnt a túlóra, csökkent a munkaidő, a bérkiesés már számottevő.

Az MSZOSZ alelnöke elmondta: bár a minimálbér tekintetében valamelyest elmozdult javaslatával a munkaadói oldal, de úgy tűnik, a szakmunkás minimálbér esetében hajthatatlan, pedig a reálkeresetnek ebben a szférában sem lenne szabad csökkennie. A szakmunkás minimálbér a minimálbérnél 22 százalékkal több, ezt kellene megtartani: „Az MSZOSZ úgy gondolja, hogy ebben a kategóriában is meg kell őrizni a reálértéket, ez 91 ezer forint lenne jövőre a 4,1 százalékos tervezett inflációval számolva” – mondta. A béren kívüli juttatásokról szólva megemlítette: a munkavállalók igen nagy hányadát kár éri. A jelenlegi állások szerint jövőre a béren kívüli juttatásokból egyedül az internethasználat támogatása lesz adómentes, miközben a munkavállalók többségének nem erre van szüksége – mondta Hernádvölgyi Andrea.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.