Demszky ígéretet kapott arra, hogy nem lesz baj a BKV-nál

A kormány – a fővárossal együtt – a jövő év januárjától is meg fogja oldani a budapesti tömegközlekedés finanszírozását – közölte Demszky Gábor, miután csaknem két órán át egyeztetett Bajnai Gordon kormányfővel szerdán a parlamentben. A kormány szerint meg kell teremteni a BKV működésének átláthatóságát, ehhez a kormány ragaszkodik – közölte a kormányszóvivő.• A BKV-ról egyeztet Bajnai Gordon és Demszky Gábor

MNO
2009. 11. 25. 15:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főpolgármester szerint a támogatást a miniszterelnök ígérte neki az egyeztetésen. „Meg fogjuk találni azt a megoldást, amelynek révén kezelhető a lesz a BKV mintegy 90 milliárd forintos adósságállománya és a társaság a jelenlegi színvonalon működhet tovább” – tette hozzá.

Az MTI úgy tudja: a megbeszélésen részt vett többek között Oszkó Péter pénzügyminiszter, Molnár Csaba kancelláriaminiszter, Horváth Csaba, a fővárossal összefüggő kormányzati tevékenység összehangolásáért felelős kormánybiztos, Ikvai-Szabó Imre szabad demokrata főpolgármester-helyettes és Klados Gusztáv, a DBR Metró Projekt Igazgatóság projektigazgatója is. Az MTI információi szerint Demszky Gábor és Bajnai Gordon nem egyeztettek négyszemközt. Demszky Gábor tájékoztatása szerint a következő két hétben szakértői szinten, illetve az illetékes tárcák és a főpolgármester-helyettes részvételével tárgyalások folynak majd arról, milyen módon oldható meg technikailag a BKV 29 milliárd forintos tervezett jövő évi hiánya.

Összehangolnák a MÁV, a Volán és BKV működését

Hangsúlyozta: hosszan átbeszélték a különböző hitel- és támogatási konstrukciókat, de döntésről, igazi megoldásról most nem tud beszámolni. A miniszterelnök részéről „egy elköteleződő nyilatkozat született” – fogalmazott. A főpolgármester beszámolt arról: a főváros vállalta, hogy egy reorganizációs tervet készít és átadta a miniszterelnöknek annak a megrendelői szervezetnek, „tömegközlekedési szervezeti központnak” a részletes dokumentációját, amely a regionális megrendelői szervezetek mintájára jönne létre. Ez a szervezet az egyik oldalon a MÁV, a Volán és a BKV szolgáltatásait hangolná össze, a másik oldalon pedig a főváros, illetve a magyar állam együttesen lennének a szolgáltatások finanszírozói – közölte.

Véleménye szerint ennek a szervezetnek az az előnye, hogy képes menetrendet összehangolni, paraméterkönyvet kialakítani és csak olyan szolgáltatás után fizet, amelynek a teljesítését ellenőrizte. Szavai szerint az új szervezettől azt várják, hogy csökkentse a MÁV, a BKV és a Volán kiadásait. Demszky Gábor ismertette az általa javasolt csomag részleteit is. Eszerint a főváros jövőre öt-, 2011-ben pedig tízmilliárd forintra kívánja növelni a jelenlegihez képest a támogatás teljes nagyságrendjét. Ezzel párhuzamosan hétmilliárd forintot meg akarnak takarítani a BKV gazdálkodásában.

Mint mondta, az elkötelezettségük bizonyítékaként ezt a javaslatot beviszi a december 16-i fővárosi közgyűlés elé is. Jelezte, a kormány átláthatóságra vonatkozó ajánlásáról a BKV következő igazgatósági ülése dönt, de biztos, hogy ezeket elfogadja és beépíti a cég szervezeti és működési szabályzatába. Kérdésre válaszolva leszögezte: a főváros Főgáz-részvényei nem használhatók fel biztosítékként és ezt privatizációs szerződés is rögzíti. Az MTI kérdésére úgy fogalmazott: nem feszült, hanem inkább tárgyszerű hangulat volt a találkozón.

A segítségnek feltételei vannak

Molnár Csaba kancelláriaminiszter – aki részt vett a megbeszélésen – két nappal a találkozó előtt választ küldött a főpolgármester múlt heti, a miniszterelnöknek írt levelére. Az MTI birtokába került dokumentumból kiderül, hogy a kormány a május óta tartó egyeztetéseken minden alkalommal kinyilvánította hajlandóságát arra, hogy a BKV reorganizációjához támogatást nyújtson, ugyanakkor a kormányzati segítség feltételeit is többször ismertette. „A szükséges lépések döntő része egyelőre nem, vagy csak részben valósult meg” – olvasható a dokumentumban.

Molnár Csaba levele szerint „a nyár folyamán okkal váltottak ki közfelháborodást azok a felelőtlen és nem transzparens gazdálkodáshoz kötődő ügyek, amelyek a közpénzek hatékony és átlátható felhasználására hívták fel a figyelmet. Az ilyen és hasonló esetek elkerülése érdekében szükséges lépések megtétele előfeltétele a kormány és a főváros közös fejlesztési és finanszírozási együttműködésének.”

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.