Húszéves az Alkotmánybíróság, előadást tart Sólyom

Jövő héten ünnepli húszéves évfordulóját az Alkotmánybíróság (AB); a testület első öt tagját ugyanis 1989. november 23-án választotta meg az Országgyűlés.

MNO
2009. 11. 22. 10:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Paczolay Péter, az AB elnöke az ünnepség meghívójának köszöntőjében azt írta: az évfordulóra több mint húsz külföldi bíróság képviselői is Budapestre érkeznek, s a testület egykori és jelenlegi tagjai együtt ünnepelnek a törvényhozó, végrehajtó és a bírói hatalmi ágakkal, valamint az egyetemeket képviselő magyar vendégekkel. Az ünnepségen nyitóelőadást tart Sólyom László köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság első elnöke, aki 1998-ig látta el ezt a posztot.

Az államfő után többek között az osztrák, a német, az olasz, a portugál és az orosz alkotmánybíróságok elnökei is felszólalnak. Az Alkotmánybíróság létrehozásáról 1989 januárjában határozott az Országgyűlés, a szervezetről, hatáskörről azonban már a rendszerváltást előkészítő háromoldalú politikai egyeztető tárgyalásokon született döntés. Az Országgyűlés 1989. október 19-én fogadta el az Alkotmánybíróságról szóló törvényt.

A testület első öt tagját, Ádám Antalt, Kilényi Gézát, Solt Pált, Sólyom Lászlót és Zlinszky Jánost egy hónappal később, november 23-án választották meg. Négy nappal később, november 27-én az Ab tagjai megválasztották Sólyom Lászlót a testület vezetőjének. Az Alkotmánybíróság az elmúlt két évtizedben csaknem 27 ezer indítványt kapott, és mintegy hatezer érdemi döntést hozott.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.