Itallal és dohányzással kompenzálnak honfitársaink?

Tehetetlenek, kiszolgáltatottak, boldogtalanok, elégedetlenek, bizalmatlanok és visszahúzódóak. Ilyenek a magyarok? A kutatások ezt mutatják – mondta Tomka Miklós szociológus azon a presbiteri konferencián, amelyet Berekfürdőn, a Megbékélés Házában tartottak Egyházunk társadalometikai nézetei címmel.

MNO
2009. 11. 09. 19:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint száz református presbiter vett részt a Magyar Református Presbiteri Szövetség tiszántúli területi szervezetének rendezvényén, melyen Bölcskei Gusztáv köszöntőbeszédében arról szólt, hogy egyes felmérések azt mutatják, a 15 és 19 év közötti fiatalok szerint jobb lehetett ’89 előtt élni. „Szembe kell nézni a valósággal” – fogalmazott a püspök.

„Siralmas képet mutatnak a kutatások nemzetközi összehasonlításban” – folytatta a gondolatsort Tomka Miklós, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szociológiai Intézetének igazgatója. A szociológus egy kutatásról beszélt, amely szerint a magyar társadalom mindenkinél reménytelenebb, még a háborús országoknál is, mindenkinél boldogtalanabb, és azt érzik az emberek, hogy saját sorsukat nem tudják befolyásolni. Szerinte a társadalom tagjai ezeket a negatív mutatókat túlórával, dohányzással és italozással próbálják kompenzálni, „ami persze még több stresszt okoz”.

Alátámasztja ezt az a felmérés is, amely szerint Magyarország 35 éve vezet a szív- és érrendszeri megbetegedések terén, ráadásul a magyarok csaknem 8 évvel élnek kevesebbet, mint például az osztrákok – folytatta. Határainkon belül is nagy az eltérés, ugyanis egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei ember átlagban 5 évvel él rövidebb ideig, mint egy Győr-Moson-Sopronban lakó. A szociológus szerint ezek a negatív mutatók azért alakultak így, mert „a diktatúrában a társadalmat rákényszerítették az erkölcstelenségre, a pártrendszer szétverte azt, hogy egymásból merítsük az erőt, ezért kialakult a magánozás, valamint a közösségképződést is megakadályozta az állam a 60-as években”.

A kutatások azt is bizonyítják, hogy valamivel jobban bízunk az egyházban, mint a közintézményekben, de „a hagyományvallásnak vége van 2009-ben” – emelte ki Tomka Miklós, hozzátéve, hogy „sokkal inkább egy személyes döntés és érzés dominál már”. A hetente templomba járók a társadalom 10 százalékát teszik ki, „ez azt jelenti, hogy kisebbség vagyunk, és kisebbségből nem lehet irányítani” – fogalmazott a professzor.

(reformatus.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.