Jászladány: nincs ítélet

Nem jelentek meg a beidézett tanúk, ezért elmaradt az ítélethirdetés pénteken a Jászladány önkormányzata ellen újból megindított polgári perben a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróságon.

MNO
2009. 11. 27. 16:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem jelentek meg a beidézett tanúk, ezért elmaradt az ítélethirdetés pénteken a Jászladány önkormányzata ellen újból megindított polgári perben a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróságon. A bíróság a pénteki tárgyalási napra a Jászladányban működő óvodák vezetőit idézte be tanúként, ám ők szakmai elfoglaltságukra hivatkozva nem jelentek meg. Gyöngyné Kovács Gabriella bíró bejelentette: a tanúkat december 9-ére ismét beidézi, és meghallgatásuk után várhatóan kihirdeti az elsőfokú ítéletet.

Az eljárás azért indult, mert az önkormányzat a helyi általános iskola épületének egy részét bérbe adta egy alapítványi iskolának. A jászsági település helyhatóságát egyszer már ugyanezért egy másik felperes bíróság elé vitte, az ügy a Legfelsőbb Bíróságig jutott, de az alperesnél nem állapítottak meg jogsértést. A mostani felperesek – az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány és a Jászsági Roma Polgárjogi Szervezet – azért perlik az önkormányzatot és a Zana Sándor Imréről elnevezett, a magániskolát létrehozó alapítványt, mert álláspontjuk szerint a két iskola (a magán- és az önkormányzati) léte miatt elkülönítik és alacsonyabb színvonalú feltételek között oktatják a roma és halmozottan hátrányos helyzetű gyerekeket.

A szegregáció és a hátrányos megkülönböztetés megállapításán túl többek között azt kérik a bíróságtól: kötelezzék az önkormányzatot a jogsértés abbahagyására, azaz arra, hogy mondja fel a bérleti jogviszonyt az alapítványi iskolával és fokozatosan állítsa helyre a 2002 előtti helyzetet, emellett a helyhatóság jogsértés miatt fizessen egymillió forint közérdekű bírságot. Az alperesek jogi képviselője a per megszüntetését kéri a bíróságtól, mondván, hogy az alapítványi iskolának bérbe adott iskolarésszel kapcsolatos helyi önkormányzati határozatokról a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság már tárgyalt és a közigazgatási perben jogerős döntés született.

A bíróság 2006 márciusában azt állapította meg, hogy miután az ingatlan megosztásáról a tulajdonos önkormányzat szabadon rendelkezhet, jogszerűen adta bérbe annak egy részét az alapítványi iskolának. Az akkori felperes, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közigazgatási Hivatal és beavatkozó félként az Egyenlő Bánásmód Hatóság a kereset elutasítása miatt a Legfelsőbb Bírósághoz fordult, amely 2006 szeptemberében kimondta: nem történt anyagi és eljárásjogi jogszabálysértés. A 2002 óta létező jászladányi alapítványi iskola azért vált támadások célpontjává, mert a helyi roma szülők egy része nehezményezte, hogy gyermeke – mivel az előírt tandíjat nem tudja megfizetni, így nem juthat be az intézménybe – hátrányos helyzetbe került a többiekkel szemben.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.