Sólyom: Nem helyes, hogy nem semmisít meg törvényeket az AB

Az Alkotmánybíróság (AB) betöltötte és betölti hivatását, munkája nyilvánvalóvá tette, hogy az alkotmány szabályainak gyakorlati és értéktartalmuk van, és ezek a szabályok rendszert alkotnak, amely maga is érték – hangsúlyozta Sólyom László köztársasági elnök az Alkotmánybíróság megalakulásának 20. évfordulója alkalmából rendezett hétfői ünnepségen Budapesten.• „Az emberi szenvedés csökkentése” az Ab feladata

MNO
2009. 11. 23. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sólyom hozzátette: „Az Alkotmánybíróság mindenki számára érezhetővé, továbbá bizonyossá tette, hogy van egy olyan közös alapnorma, amelynek talaján a Magyar Köztársaság állami keretében szabadon folytathatjuk gazdag és sokféle örökségünket, azaz élhetjük meg, és tarthatjuk fenn magyar nemzet-mivoltunkat, és egyéni emberi méltóságunkat.” A szerkezet, az „alkotmány” tehát szilárd és adott.

Fenntartása óriási felelősség, amelynek viseléséhez jogi és érzelmi műveltség kell – emelte ki. Mint mondta, a magyar Alkotmánybíróság eredményességét eddig annak köszönhette, hogy az alkotmány morális olvasatából indult ki, hozzátéve, úgy hiszi, ennek megmaradása a magyar alkotmánybíráskodás jövőjének kulcsa. Sólyom László – aki 1998-ig az AB első elnöke volt – történelmi visszatekintésében kiemelte: az Alkotmánybíróság sokszor megerősítette, hogy a rendszerváltás előtt Magyarország nem volt jogállam és a korábbi jog alkotmányosságát az új alkotmánnyal kell mérni. „Még napjainkban is e kérdésben kellett az Alkotmánybíróságnak megnyilatkoznia, amikor egyértelműen deklarálta, hogy az ’56-os forradalom és értékrendje a Magyar Köztársaság alapja” – fűzte hozzá.

Az elnök beszélt arról is, hogy meglátása szerint az Alkotmánybíróság alakító, az egész rendszerváltás stílusát meghatározó szerepe szinte rejtve marad, pedig – mint fogalmazott – „büszkén idézhetnénk a külföldi irodalmat, amely az Alkotmánybíróság teljesítményét látja és elismeri, vagy azt, hogy a magyar és a dél-afrikai alkotmánybíróságról állapították meg, hogy a rendszerváltás főszereplője volt, míg máshol a parlament, a köztársasági elnök vagy a hadsereg volt a legfontosabb”. Sólyom felidézte: ma már a múlt része az egyes új alkotmánybíróságok viharos története, vagy a szorosabb értelemben vett demokratikus átmenet, és az alkotmánybíróságok mindenütt döntöttek a kikerülhetetlen rendszerváltó kérdésekben. A köztársasági elnök arról is beszélt, hogy tíz évvel ezelőtt „már világosan leírható volt az a trend”, ahogy a magyar Alkotmánybíróság az alkotmányellenesség szankcióit szelídíteni igyekszik, és a törvény megsemmisítése helyett „inkább kooperációt kínál a törvényhozásnak”, és a törvényhozó mulasztásban megnyilvánuló alkotmánysértését állapítja meg.

Úgy fogalmazott: „az alkotmányellenes mulasztás karrierje az Alkotmánybíróságon máig folytatódik – mennyiségi tekintetben mindenképp”. Aggasztó azonban – tette hozzá –, hogy a parlament mégsem partner ebben a kooperációban, vagyis nem siet pótolni a mulasztást az Alkotmánybíróság által előírt határidőben. Felhalmozódtak a gyakran többéves, és sokszor a demokrácia alapkérdését érintő jogalkotási mulasztások. Kijelentette: nem tartja helyesnek, hogy az Alkotmánybíróság „könnyen lemond a legerősebb, a lényegét adó szankciójáról, a törvény megsemmisítéséről”, mivel ezzel lehet igazán kényszeríteni az Országgyűlést a törvényalkotásra. A köztársasági elnök szerint ugyanis a törvény megsemmisítése nem ellentétes a parlamenttel való együttműködéssel, a külföldi irodalomban annyira helyeselt „alkotmányos alkuval”, az alkuban ugyanis mind a két félnek adnia kell valamit – mondta.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.