BKV-ügyek: még nincs gyanúsított

A BKV-ügyek vizsgálata során nemcsak a szerződéseket megkötő, illetve a végkielégítéseket megítélő személyek esetleges felelősségét vizsgálja a rendőrség, hanem az általános felelősség körét is – erről Bodnár Zsolt, a budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese beszélt hétfői sajtótájékoztatóján Budapesten. Időközben a főváros szerződést bontott egyik az ügyekben érintett ügyvédi irodával.• BKV: száznál is több törvénysértés• Többszörösen törvénysértő 13 szerződés a BKV-nál• Nincs európai körözés, felszívódhat az informatikai igazgató

MNO
2009. 12. 14. 11:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dandártábornok arra a kérdésre válaszolt: a nyomozás kiterjed-e arra, hogy egy speciális helyzetű, teljes egészében önkormányzati tulajdonban levő társaságról van szó. Bodnár Zsolt kifejtette: két ügycsoportot vizsgálnak. Az egyik esetében összesen 144 tanácsadói szerződést vizsgálnak, ezeket 70 céggel kötötték. A végkielégítések esetében pedig nemcsak az idei és az elmúlt évet tekintik át, hanem a 2007-est is, amikor 700 embert bocsátottak el a közlekedési vállalattól. Ez utóbbival együtt összesen 800 ember munkaviszonyának felbontását vizsgálják.

A nyomozásoknak gyanúsítottja még nincs. Bodnár Zsolt közlése szerint olyan összetett, több köbméternyi iratanyag áttekintését igénylő eljárásról van szó, amely várhatóan hónapokig el fog húzódni. Mint elmondta, a Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK) folyamatban levő BKV-s ügyek esetében hűtlen kezelés, magánokirat-hamisítás és csalás bűntettének gyanúja miatt nyomoz a rendőrség.

A tanácsadói szerződésekkel kapcsolatban közölte: március 31-én, egy magánszemély interneten megjelent cikke alapján rendelte el a nyomozást a rendőrség, akkor még 23 cég vonatkozásában, hűtlen kezelés miatt. Azóta több feljelentés érkezett, ezek három csoportra bonthatók: kommunikációval és marketinggel kapcsolatosak, műszaki jellegűek, illetve jogi tanácsadáshoz fűződőek.

A nyomozás folyamatáról szólva Bodnár Zsolt azt mondta: azt vizsgálják, hogy a szerződések mögött volt-e valós teljesítmény, indokolt volt-e azok megkötése, továbbá értékarányban állt-e az elvégzett munka, a kifizetett összeg a szerződésekben foglaltakkal.

A felelősség kérdésével kapcsolatban kiemelte: messze áll a rendőrség attól, hogy bárkit is megnevezzen felelősként, de az már látszik, hogy az egyes szerződéseknél a szakterület vezetője volt az, aki megrendelőként lépett fel. Az aláírókon túl azonban a rendszer sajátossága miatt az általános felelősséget is vizsgálni kell. A rendőrség által vizsgált tanácsadói szerződések 4-5 éves időtartamot ölelnek fel – tette hozzá.

Hruska Csaba, a gazdaságvédelmi osztály vezetője a személyi juttatásokkal kapcsolatos nyomozásról szólva azt mondta: ebben a körben a Fővárosi Közgyűlés Fidesz-frakciója által tett, a társaság akkori humánpolitikai igazgatójának végkielégítésének kivizsgálását kérő feljelentés nyomán, július 29-én indult az eljárás. Hangsúlyozta: olyan jogviszonyt vizsgálnak ebben az esetben, ami nem kifejezetten a rendőrség kompetenciájába tartozik, mivel munkajogi kérdésekről van szó és ezekből kell esetlegesen büntetőjogi következtetéseket levonni.

A végkielégítésekkel összefüggő nyomozást illetően az alezredes jelentős momentumnak nevezte, hogy a BKV jelenleg is zajló belső vizsgálata során egy, a kommunikációs irodán dolgozó nővel kapcsolatban felmerült a gyanú: úgy kap juttatást a közlekedési vállalattól, hogy azért munkát nem végez.

Mint hozzátette, bár a nő a BKV alkalmazottja, megbízási szerződés alapján a fővárosnak is kommunikációs feladatokat lát el. Az ő esetében Hruska Csaba szerint a csalás gyanúja merül fel. Szintén a kommunikációs területen dolgozó nővel kapcsolatban megjegyezte: a jelenléti ívek esetleges hamisságával kapcsolatban magánokirat-hamisítás miatt vizsgálódnak.

A nyomozás újabb fordulatának az osztályvezető a BKV szeptember 30-i feljelentését nevezte: ez már 110, a cég közép- és felsővezetői állományából 2008, illetve 2009-ben távozók végkielégítésére vonatkozott. Az eljárásról szólva ismertette: személyenként kell megvizsgálni a munkaszerződéseket és össze kell vetni a munkaviszony felbontását a munka törvénykönyvének előírásaival.

Mint mondta, már most látszik több esetben, hogy a szerződés felbontása nem felelt meg a jogszabályban foglaltaknak. Példaként említette, hogy közös megegyezés esetén nem jár a törvény szerint végkielégítés, ugyanakkor a BKV mégis fizetett egyes esetekben. A nyomozók ki kívánják szélesíteni a nyomozást a 2007-es, mintegy 700 embert érintő leépítésre is, ennek érdekében megkeresik a közlekedési társaságot az érintettek személyi anyagáért. Így összesen 800 ember távozását vizsgálják.

A BKV-s ügyek harmadik csoportjával, a Repülőtéri Rendőri Igazgatóság által vesztegetés miatt folytatott eljárással kapcsolatban az MTI kérdésére azt mondta: vannak átfedések az ügyek között, de azokat külön vizsgálják, szakaszolják annak érdekében, hogy amely részeket – például a vesztegetést – lehet, minél előbb le tudják zárni. Erre hivatkozva Bodnár Zsolt nem kívánt becslésekbe bocsátkozni arra vonatkozóan, hogy mikor lehet eredménye a nyomozásoknak.

Egy kérdésre válaszolva Bodnár Zsolt közölte: információi szerint kiadták a nemzetközi elfogatóparancsot a BKV informatikai igazgatója ellen. Szintén kérdésre válaszolva a rendőrök elmondták: végeztek kihallgatásokat, de a közlekedési társaság volt vezetőit még nem hallgatták meg.

Szerődést bontottak a polgár és ebők irodával

A Főpolgármesteri Hivatal sajtóirodája hétfőn juttatott el egy közleményt az MTI-hez, amelyben azt írják: a BRFK tájékoztatása szerint a Budapest Airportnál és a BKV-nál „felderített vesztegetés bűncselekményével érintett” egy olyan nemzetközi ügyvédi iroda, amely a Fővárosi Önkormányzat egyik szakbizottságával, a Főpolgármesteri Hivatallal is szerződésben áll. Az erről szóló rendőrségi tájékoztatás kézhezvételét követően a fővárosi főjegyző a múlt héten kezdeményezte a Polgár és Bebők ügyvédi iroda szerződéseinek indokolás nélküli felbontását. A főpolgármester helyt adott a kezdeményezésnek. A Fővárosi Önkormányzat bízik benne, hogy a rendőrségi vizsgálat igazolni fogja az ügyvédi iroda feddhetetlenségét – áll a közleményben.

Az Index információi szerint Tóth Gábor budapesti rendőrfőkapitány egy hete levélben tájékoztatta Demszky Gábor főpolgármestert a nyomozásról, és a levélben megnevezte az ügyben érintett ügyvédi irodákat is. A három cég a Bellák és Társai, a Kende és Társa, valamint a Polgár és Bebők ügyvédi iroda. A levél másolatát néhány nap múlva megkapta a BKV-s vesztegetési botrányt vizsgáló közgyűlési bizottság is. Mindhárom iroda dolgozott a Budapest Airportnak és a BKV-nak is.

Mint írják, a főpolgármesteri hivatalnak a Polgár és Bebők ügyvédi iroda érintettsége a legkényelmetlenebb. Az Index hétfői cikke szerint a cégnek ugyanis érvényes szerződése van jelenleg is a hivatallal majdnem 40 millió forint értékben. Az egyik szerződés 25 millió forintos (a Városháza Fórum fejlesztési projektre vonatkozóan), a másik pedig 13 millió 500 ezer forintos (a Közraktárak fejlesztési projekttel kapcsolatban). Mindkettőt a főpolgármesteri hivatal kiemelt fejlesztések irodájával kötötték januárban.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.