A koppenhágai klímacsúcs kapcsán Sólyom László emlékeztet: a kerekasztal-tárgyalások sarkalatos elve volt az erőszakmentes és minél kisebb költséggel járó átmenet. Az érdekelt felek előre megegyeztek a rendszerváltás alapvető céljaiban, és útitervet készítettek ezek elérésére. Mindenekelőtt előre rögzítették, hogy a rendszer alapvető megváltoztatását akarják, annak vég nélküli reformjai helyett.
Sólyom László szerint mindez sok szempontból érvényes a jelenlegi klímatárgyalásokra is. Az érdekelt felek tárgyalóasztalhoz ülnek, hogy egy alapvető változás, az „ökológiai rendszerváltás” elveiben és menetében egyezségre jussanak, eközben pedig – akárcsak a rendszerváltó elitnek – kompromisszumokat kell kötniük egyebek között a fenntarthatóság, a fogyasztás csökkentése és az egyenlőtlenségek mérséklése terén.
A köztársasági elnök hangsúlyozza: bár elvben sok ország elismeri a klímavédelem sürgősségét, sok állam magatartása arról a meggyőződésről tanúskodik, hogy a „szokásos üzletmenetre” épülő megközelítés továbbra is megfelelő. „Ez azonban nem így van. A világnak döntő szakításra van szüksége a múlttal, és ennek a szakításnak most kell elkezdődnie” – húzza alá a magyar államfő.
Elsötétült Koppenhága
A „Föld órája” című akció keretében szerdán este hét órakor lekapcsolták egy órára a villanyokat Koppenhágában, amellyel az emberek azt üzenték, hogy a globális klímakatasztrófa elkerülése érdekében sürgősek a hatékony megelőző intézkedések – mondta Benkő Dániel, a szervező WWF magyarországi szervezetének képviselője az MTI-nek. A „Föld órája” akció keretében 500-600 ember részvételével lampionos felvonulás indult Koppenhágában a városháza előtti térre. Szerdán nem sokkal hét óra után részlegesen az ENSZ-klímatárgyalásoknak helyet adó Bella Centerben is kialudtak a fények. Két évvel ezelőtt Ausztráliából indult útnak a „Föld órája” kampány.
Ekkor Sydney lakosságát kérték fel otthonaik világításának lekapcsolására. A kezdeményezés sikeresnek bizonyult: 2,2 millió család és vállalat kapcsolta le a villanyokat egy órára. Azóta a megmozdulás globális méreteket öltött, március 28-án világszerte klímavédő akciókat szerveznek. 2009-ben több mint 64 ország – köztük Magyarország – vett részt a Föld órája 2009 projektben.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.