Morvai Krisztina: Bizarr sztorikkal rémisztgetik a lakosságot

Morvai Krisztina növekvő aggodalommal figyeli a Hunnia csoport ellen folyó – szerinte igen hosszúra nyúló – büntetőeljárást. Az európai parlamenti (EP) képviselő nyílt levelet intézett a Legfelsőbb Bíróság elnökéhez és a legfőbb ügyészhez, melyben magyarázatot követel arra, hogy Budaházy György és további 11 társa fogva tartása a nyilvánosság teljes kizárásával folyik, a fogvatartottak ugyanis nem nyilatkozhatnak a sajtónak.

MNO
2009. 12. 11. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Európai parlamenti képviselőként, az EP szabadságjogi, rendészeti és igazságügyi bizottságának tagjaként egyre növekvő aggodalommal figyelem a magyarországi politikai ellenzékhez tartozó Hunnia csoport ellen folyó s igen hosszúra nyúló büntetőeljárást, amelyre hivatkozással több mint fél éve börtönben tartják Budaházy Györgyöt s további 11 ellenzéki személyt” – olvasható Morvai nyílt levelében. A politikus nem tudott elfogadható magyarázatot találni arra sem, hogy az eljárás a nyilvánosság teljes kizárásával folyik, a fogvatartottak a sajtónak nem nyilatkozhatnak, a hatóságok ugyanis eltiltották őket ettől.

Morvai nyílt levelében azt is kifejti, hogy az üggyel összefüggésben egyre több kérdést kap európai parlamenti képviselőtársaitól. „Az Európai Unióban merőben szokatlan helyzet, hogy a közéletben aktívan részt vevő, egyebek mellett korrupciós ügyeket, visszaéléseket (Sukoró, Baumag stb.) feltáró ellenzékiek börtönben vannak, s ellenük egyre zavarosabb, bizarrabb gyanúsítások alapján végeláthatatlannak tűnő büntetőeljárás folyik” – tette hozzá. Morvai úgy véli, egy ilyen hír az európai demokráciákban élő emberek számára megdöbbentő, sokkoló. A politikus rendkívül szomorúnak tartja, hogy a „rendszerváltás” óta eltelt húsz évben a magyar embereknek az emberi jogok iránti érzékenységét oly mértékben elnyomta a hatalom, hogy mind a mai napig elmaradt a tömeges tiltakozás a 2006 óta rendszeres, megfélemlítő jellegű büntetőeljárások és szabálysértési eljárások, így a mostani bebörtönzések ellen. Úgy véli, a helyzet kínosságát, a most folyó elhúzódó eljárás és a bebörtönzés abszurditását tovább fokozza, hogy lemondott posztjáról és külföldi munkavállalásra készül az a rendészeti miniszter (Draskovics Tibor), aki az üggyel összefüggésben hamis bizonyítékot tárt a hatóság és a nyilvánosság elé, s akivel szemben ezért én magam feljelentést tettem.

Az Európai Parlamentben – éppúgy, mint itthon, Magyarországon – többekben felvetődött, hogy a magyar hatóságok a 2010. évi választásokat akarják befolyásolni az eljárás elhúzásával, a nemzeti érzelmű ellenzéki csoport fogva tartásával, mintegy megfélemlítve azokat, akik a közéletben, a nemzet sorsának formálásában szerepet kívánnak vállalni – áll a levélben.

Morvait az egész ügy sokkal inkább az ötvenes évek sztálinista típusú politikai megfélemlítéseire, illetve a harmadik világ egyes diktatúráiban szokásos eljárásokra, mint az EU szellemére, az európai jogállamra és demokráciára emlékezteti. Mint kifejtette, a diktatúrákra jellemző, hogy a hatóságok bizarr történetekkel rémisztgetik a lakosságot, minden bizonyíték nélkül veszedelmes terroristáknak állítják be a Hunnia csoport tagjait – s a másik oldalt, a fogvatartottakat elhallgattatják, megtiltva számukra, hogy a sajtónak nyilatkozzanak. Hallott-e már demokráciáról és jogállamról, esetleg emberi jogokról az, aki ilyen döntést hoz 2009-ben Magyarországon? – tette fel a kérdést Morvai.

A politikus az emberi jogok világnapján arra kérte a magyar sajtót és minden jóérzésű magyar embert, hogy ne tűrjék tovább a bebörtönzött ellenzéki személyek elhallgattatását, s követeljék, hogy a fogvatartottak végre megszólalhassanak a nyilvánosság előtt.

Morvai szerint a fogvatartottak elhallgattatása nem „csupán” az ő emberi jogaik semmibevételét jelenti, hanem a sajtószabadság, a gondolatközlés szabadsága, a szólásszabadság felcserélését az ötvenes évek szellemére és gyakorlatára.

Az európai parlamenti képviselő arra kéri Baka Andrást és Kovács Tamást, hogy mindezekre tekintettel a nyilvánosság előtt adjanak választ a következő kérdésekre.

Hogyan egyeztethető össze a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok európai normarendszerével, hogy ellenzéki személyekkel szemben zajló büntetőeljárásban a fogvatartottak a nyilvánosságtól teljesen el vannak zárva, a sajtónak nem nyilatkozhatnak? – tette fel a kérdést Morvai.

A politikus arra is kíváncsi, hogy mikor kívánnak a hatóságok változtatni a helyzeten, és mikor érvényesülhet újra a sajtószabadság, illetve mikor adhat Budaházy György és a többi fogvatartott interjút a sajtónak.

Morvai tudni szeretné azt is, hogy meddig tart még a büntetőeljárás, tekintettel arra is, hogy a törvény szerint a nyomozás általános határideje két hónap, amelynek most a négyszeresénél tartunk – írja. Mi szükség van arra, hogy Budaházy Györgyöt és a többieket még mindig előzetes letartóztatásban tartják, miközben az ügyben láthatóan semmi előrelépés nem történik, s a tehetetlenséget bizonyítékok helyett egyre bizarrabb újabb cselekmények felsorakoztatásával leplezik? – kérdezte Morvai.

Az EP-képviselő arra is kíváncsi, meg tudják-e győzni valamivel azokat, akik úgy látják, hogy a hiányzó – nem létező – tárgyi bizonyítékok pótlására beismerő, illetve terhelő vallomásokat akarnak elérni a bebörtönzöttek részéről, s ezért tartják őket ilyen hosszú ideje fogságban, úgynevezett „négyes fokozatú őrizetben”, egyebek mellett igen megalázó módon kéz- és lábbilincsben szállítva őket, gyermekeiket a ritka látogatások alkalmával is símaszkos kommandósok hadával rémisztgetve. Morvai végül azt is tudni szeretné, várható-e, hogy az ügyben érintett kisgyerekek jogai érvényesülnek, s ilyen hosszú idő után végre – karácsony közeledtével – viszontláthatják szüleiket.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.