Szemetet hoz a hátán az áradó Tisza

Elérte Záhonyt a Tisza árhulláma; a határváros térségében kedd hajnalban közel 5 méterrel tetőzött a folyó vízszintje – tájékoztatott Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője. Az árhullám hátán megérkezik a szemét is. Árad a Dráva is, a Kis-Balatonnál továbbra is működnek a szivattyútelepek.• Elsőfokú készültség Dombrád és Tokaj között • Tovább árad a Bodrog, a Sajón másodfokú a készültség • Megállíthatatlanul jön az ár: elsőfokú a készültség a Tiszán• Újabb utat öntött el a medréből kilépő folyó Borsodban

MNO
2009. 12. 29. 10:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tisza felső szakaszán már elindult az apadás, Vásárosnaménynál hétfőn délután 679, Záhonynál kedd hajnalban 498 centiméterrel tetőzött a Tisza vízszintje. Dombrádnál és Tiszabercelnél viszont még árad, a vízszint itt meghaladja az elsőfokú készültséget jelentő értéket. Továbbra is problémát jelent az a sok kommunális hulladék, amit a kárpátaljai hulladéklerakókből hoz magával az árhullám. A jórészt műanyag palackokból álló uszadékot a tiszalöki erőmű gátja „fogja meg”, itt halásszák majd le a vízügyesek
még azelőtt, hogy a feltorlódott szemét komolyan veszélyeztetné az erőművet.
Bodnár Gáspár elmondta: a Túr a romániai szakaszán újra árad, a hazai szakaszon jelenleg apad, de kedden újabb kisebb vízszintemelkedés előfordulhat. A Szamoson további apadás, a Krasznán viszont áradás várható, de a vízállás várhatóan nem éri el a készültségi szintet. A vízügyi szervezet vezetője hozzátette: az előrejelzések szerint az elkövetkező négy napban 27-41 milliméter csapadékra lehet számítani, ez újabb vízszintemelkedést okozhat a folyókon.

Vízállási rekord a Dráván

Az utóbbi tíz évben még soha nem volt ilyen magas vízállás a Dráván december végén. A szakemberek rendkívülinek tartják a hirtelen időjárás-változás miatt kialakult helyzetet. A folyó Barcsnál szemmel látható ütemben növekedett; egyik napról a másikra eltűnt a kikötőben az alsó járdaút, és a pontonhíd is szinte azonos magasságba került a lejáróhíddal. Hogy emelkedik-e feljebb, csak az időjárástól függ. „Harminc éve vagyok a pályán, de eddig még hasonlót sem tapasztaltam az év végi időszakban” – mondta a somogyi internetes portálnak Kalocsai János barcsi hajózási és felmérő csoportvezető.

Belvízvédelmi készültség van a Kis-Balaton térségében. A hirtelen hóolvadás és a napokban hullott csapadék miatt mintegy ötszáz hektárnyi erdő, szántóföld, legelő került víz alá. Az elmúlt napokban napi százezer köbméter vizet kellett átemelni a Kis-Balatonba, most már csak hetven-nyolcvanezer köbmétert. A belvíz a lakott területeket nem veszélyeztette, azonban a Főnyed, Sávoly, Vörs közötti szakaszon érintette a vasúti töltés mindkét oldalát, illetve az autópálya nyomvonalát is. Már egyik sincs veszélyben.

Laki István, a Kis-Balaton Üzemmérnökség vezetője a sonline.hu-nak elmondta: a készültséget hétfőn már első fokúra csökkentették, de a szivattyútelepek továbbra is üzemelnek automatikus vezérlőrendszerrel, mert még számítanak utánfolyásra. Bár az alacsonyabban fekvő részeken a víz még eléri a tíz-húsz centimétert, jelenleg már csak valamivel több, mint kétszáz hektár van víz alatt. Ha az időjárás továbbra is kedvező marad, néhány napon belül befejeződik a védekezés. Volt olyan év, amikor egyszer sem, idén viszont már negyedszer dolgoztak belvíz miatt a szivattyúk a Kis-Balaton térségében.

(MTI, sonline.hu, MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.