Az amerikai Pew Research Center január 20-án tette közzé közvélemény-kutatásának eredményeit a kelet-európai országokban tapasztalható generációs különbségekről. 2009 őszén kérdezték a 18-39, illetve a 40 év felettieket a rendszerváltás óta eltelt időszakról, a kapitalizmus eredményeiről, a demokráciába vetett hitről.
Összességében megállapítható, hogy az idősebb generációk nosztalgiával tekintenek a kommunista időszakra, míg a fiatalok sokkal individuálisabbak és nyitottabbak a szabadpiaci kapitalizmusra. Hazánk is a vizsgált országok között szerepelt, így érdemes megnézni néhány esetben a konkrét statisztikai adatokat.
A többpárti demokratikus rendszert a magyar fiatalok 62, az idősebbek 51 százaléka támogatja, amivel a megkérdezettek élmezőnyében vagyunk, ezzel szemben a szabadpiaci kapitalizmust csak 50 és 43 százalékuk helyesli, amellyel – az összesített adatok szerint – Ukrajna után a második legrosszabb eredményt mutatjuk föl. Ha viszont a generációs különbség szempontjából vizsgáljuk a kérdést, az egykori kelet-németek után nálunk vág leginkább egybe az emberek véleménye.
Arra a kérdésre, hogy az ország gazdasági helyzete jobb vagy rosszabb most, mint a kommunizmus alatt, meglepetésre a magyar fiatalok 63 százaléka (az idősebbek 77 százaléka) is úgy gondolja, kedvezőtlenebb a helyzet. Ezzel mi ítéljük meg országunk helyzetét a legnegatívabban. Kiemelendő még, hogy mind a fiatalabb, mind az idősebb generációk elégedetlenek a hazai demokrácia működésével, mindössze egy százalék különbség van megítélésük között. A fiatalok és idősek százalékának összesítése alapján ezzel az eredménnyel holtversenyben az ukránokkal és a bolgárokkal mi vagyunk a legelégedetlenebbek.
(pewresearch.org)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.