Nemes Gábor elmondta: több adatot kértek a munkáltatótól, de a déli órákra csak a 15 éves üzleti modellre vonatkozó információt kapták meg. Emellett kérték a 2010-es üzleti tervet, ez pedig nem készült el most este fél 7-re, és a munkáltató nem is tudta vállalni, csak holnap fél 10-re – tette hozzá. A tárgyalások a szakszervezet és a BKV vezetése között pénteken 13 órakor folytatódnak.
Arra a kérdésre, hogyan lehetséges, hogy nincs üzleti terve a BKV-nak, holott a hírek szerint az alapján született a kormánnyal a megállapodás, azt mondta, ezen ők is meglepődtek. A sztrájkbizottság szóvivője beszámolt róla: még nem kaptak visszajelzést Bajnai Gordon miniszterelnöktől, de sajnálják, hogy a miniszterelnök nem tartja fontosnak, hogy ebben a kérdésben nyilatkozzon, holott – mint fogalmazott – szerencsés lenne tisztázni, az ő értelmezésében mit jelent a szándéknyilatkozat.
Meddig elég a sztrájkalap?
Az MTI kérdésére, hogy a sztrájkalap meddig teszi lehetővé, hogy a sztrájkot folytassák, kijelentette: nincsenek abban a helyzetben, hogy a sztrájkalappal „problémáik lennének”, a munkavállalók elszántságát tapasztalták, és – mint mondta – a munkavállalók jelezték, hogy a sztrájksegély nélkül is hajlandók a hosszú távú érdekek miatt kitartani.
Bolla Tibor, a BKV gazdasági vezérigazgató-helyettese is nyilatkozott az újságíróknak, és azt mondta, azért nincs megegyezés, mert a szakszervezetek újabb dokumentumokat kértek, s ezeket pénteken adják majd át. Arra, hogy a szakszervezet szerint nincs a BKV-nak üzleti terve, kijelentette: a cégnek 10 és 15 éves üzleti modellje van, ezt bontják le éves szintre. A BKV 2009-es könyvelése még nem zárult le, ahogy fogalmazott, „áthúzódó tételek” vannak, és amíg ez nem zárul le, nem lehet az igazgatóság asztalára megalapozott tervet letenni. Az üzleti terv tavasszal szokott elkészülni minden évben – tette hozzá.
Megjegyezte: a 10 és 15 éves üzleti tervhez el kellett készíteni a 2010-es előtervet is, ami a bértárgyalások függvényében még módosulhat, de csak ezt tudják majd átadni a szakszervezetnek pénteken. Emlékeztetett rá: a kormánnyal a 10 és 15 éves üzleti modell alapján született a szándéknyilatkozat, ennek első oszlopában a 2010-es számok szerepelnek, „ezt mérleg- és eredménykimutatásra lebontva látta a szakszervezet”. Hogy ezt középtávú tervnek nevezzük, vagy 2010-es üzleti tervnek, ez elnevezés kérdése – jelentette ki.
„Felelőtlenség lenne és csődhelyzethez vezetne”
Szavai szerint tehát a szakszervezet az üzleti modell alapján nem tudott döntést hozni, további részleteket kértek. Mint mondta, szerette volna, ha már délelőtt folytatódnak a tárgyalások, a szakszervezet azonban ragaszkodott a délutánhoz. A bérletmeghosszabbítással kapcsolatban annyit mondott, még nincs erről döntés, a cég gazdasági ereje dönti el, milyen kedvezményeket tudnak adni. Felhívta a figyelmet arra, hogy a cég éves jegyárbevétele 50 milliárd forint, így minden sztrájknap jelentős kárt okoz a BKV-nak. Arra a kérdésre, hogy tesznek-e további engedményeket, kijelentette: ha további engedményeket tesznek – és annak nincs forrása –, az felelőtlenség lenne és csődhelyzethez vezetne. Ha mégis további engedményt tennének, annak az lehetne a következménye, hogy karbantartások maradnának el. Arra a hírre, hogy Kocsis István vezérigazgató kora este tárgyalt Bajnai Gordon miniszterelnökkel, azt mondta, erről nincs információja, Székelyné Pásztor Erzsébet pedig azt mondta, Kocsis István nem járt Bajnai Gordonnál.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.