Forsense: a relatív többség örülne a Fidesz kétharmadának

A választópolgárok relatív többsége szerint jót tenne az országnak, ha egy párt kétharmados többséget szerezne a parlamentben és így nagyobb mozgástere lenne a törvényalkotásban – derült ki a Forsense januári kutatásából, amelynek eredményét pénteken juttattak el a távirati irodához.

MNO
2010. 01. 29. 15:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Forsense 2010. január 6. és 16. között végezte a kérdőíves közvélemény-kutatást, amelynek során ezer, véletlenszerűen kiválasztott felnőttet kérdezett meg. A kutatás megállapította: az összes megkérdezett háromnegyedének véleménye szerint a Fidesz már biztos befutója az országgyűlési választásoknak, ez 6 százalékos növekedést jelent tavaly decemberhez képest. A választópolgárok egyötöde abban is biztos, hogy a Fidesz kétharmados többséget szerez a parlamentben, további 28 százalék pedig valószínűnek tart egy ilyen alternatívát.

A kutatók szerint az áprilisi voksolás egyik nagy kérdése az, hogy a Fidesz számára rendkívüli módon kedvező véleményklíma, biztos győztes pozíciója hogyan befolyásolja majd a különböző választói csoportok aktivitását, milyen mozgósító energiákat szabadít fel vagy épp altat el a választópolgárok tömegeiben. Mint írták, a korábbi választásokon egy politikai párt kétharmados győzelme nem merült fel valós alternatívaként, így a válaszolók 21 százaléka tapasztalat híján bizonytalan a kérdés megítélésével kapcsolatban. Ugyanakkor a kérdésben megfogalmazott válaszokból, de más megoldások lehetséges fogadtatásából is kitűnik, hogy a választópolgárok keresik a megoldást arra, miként lehetne az országot kimozdítani jelenlegi állapotából.

Az összes megkérdezett 42 százaléka gondolja úgy, hogy a parlamenti választásokon valamely párt által elért kétharmados többség, ami nagyobb mozgásteret jelent a törvényalkotásban – lehetővé teszi az alkotmány módosítását, illetve nem kényszeríti kompromisszumra a győztes politikai erőt – jó irányba terelheti az ország jövőjét. Valamivel kevesebben (38 százalék) vannak azok, akik szerint ez inkább veszélyeket rejt magában. A Forsense közlése szerint a kétharmados parlamenti többségről alkotott lakossági vélemények alapján az látható, hogy a legnagyobb arányban – igazodva támogatott pártjuk lehetőségeihez – a Fidesz (65 százalék) potenciális szavazói tartják kívánatosnak ezt az opciót. Az MSZP-szimpatizánsok körében 28, míg a Jobbik-szavazók körében 42 százalék azok aránya, akik szerint jó lenne az ország jövője szempontjából, ha valamely párt kétharmados többséget szerezne a következő választásokon.

A válaszadók közel fele (46 százaléka) gondolja úgy, hogy a Fidesz kétharmados győzelme jó lehetőség az ország jövőjének szempontjából, míg 34 százalékuk érzi ezt kockázatosnak. A Fidesz-szavazók túlnyomó többsége (82 százaléka) kedvezőnek tartja ezt az opciót, míg a legnagyobb arányban az MSZP-re voksolók látnak veszélyeket egy ilyen választási eredményben (72 százalék). A jobbikosok körében közel azonos méretű a két csoport: 44 százalékuk pozitívnak tartaná, 46 százalékuk kockázatosnak érzi a legnagyobb ellenzéki párt ilyen arányú győzelmét.

A pártválasztásukban bizonytalanok között kis többségben vannak azok, akik inkább tartanak a Fidesz kétharmados győzelmétől (39 százalék), szemben azokkal, akik ezt jó lehetőségnek tartják (30 százalék), bár ebben a csoportban legnagyobb a kérdéssel kapcsolatban bizonytalanok aránya – olvasható a kutatás összefoglalójában.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.