A megyei közgyűlés csütörtökön döntött arról, hogy Szabó Imre környezetvédelmi miniszterhez fordul. Az MTI birtokában lévő levél két megoldási javaslatot tartalmaz. A költségesebb variáció szerint 700 méter hosszan kellene árvízvédelmi töltést építeni a jobb parti depónia helyén. Ez a tervezett töltés 2 méteres magassága esetén 200 millió, 4 méteres magasságot feltételezve 600 millió forintba kerülne.
Az önkormányzat maga is a másik javaslatot tartja kivitelezhetőnek. Eszerint állami költségvetésből kellene megváltani a 9 mély fekvésű lakóházat. Ennek becsült költsége 50 millió forint. Az érintett lakások lakói ezzel a megoldással egyetértenének és beleegyeznének jelenlegi lakhelyük elhagyásába. A vízügyi szakemberek erre az Ipoly menti, mély fekvésű területre természetvédelmi bemutató területet javasolnak, ahol a vizes élőhely bemutatásával ökológiai folyosó és tanösvény alakítható ki.
Ipolytarnócon 1995 és 2010 között tíz alkalommal érte el, illetve haladta meg az Ipoly vízszintje a 300 centiméteres magasságot. A víz rendszeresen körülvette és elöntötte, időlegesen lakhatatlanná tette az árterületi házakat. Az adatok szerint a vízszint négyévente haladja meg a kritikus 370 centimétert.
Szabó Tibor, Ipolytarnóc község polgármestere a közgyűlés ülésén elmondta, hogy 1981-ben, az Ipoly szabályozásának idején Magyarország és az akkori Csehszlovákia számára is adott volt a gátépítés lehetősége. Amíg a csehszlovákok a kitermelt földből „nagyszerű gátat” építettek, mi depóniát csináltunk a föld kiterítésével, ami még töltésnek sem felel meg – tette hozzá. Mint mondta, a folyó vize három helyen lépi át a medret és indul el a falu irányába. Az ipolytarnóci házakat december végén, majd az idén januárban is elöntötte a víz, az első esetben 27 embert kellett kimenekíteni otthonából.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.