A tárgyaláson ismertették a soproni önkormányzattal, a XI. kerületi önkormányzattal, valamint a Hotel Rózsadombbal kapcsolatos iratokat. Elhangzott: írásban vallomást tett a német tulajdonos, ezt a csütörtöki tárgyaláson fogják ismertetni.
Vellai Györgyike elsőrendű vádlott (a Globex egykori vezérigazgatója) a bíróság kérdésére jelezte: írásban mind az ismertetett iratokra reagál, mind a kisbefektetőkkel kapcsolatban nyilatkozik; nyilatkozatát a csütörtöki tárgyalásra készíti el. Vajda László másodrendű vádlott (a cégcsoport egyik tulajdonosa) ugyanakkor nem kívánt sem az elhangzottakra észrevételt tenni, sem a kisbefektetőkkel kapcsolatban nyilatkozni.
A megismételt másodfokú eljárásra azt követően került sor, hogy a Legfelsőbb Bíróság 2009 januárjában hatályon kívül helyezte a Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletét, amelyben az ítélőtábla Postáné Vellai Györgyike büntetését 7 évre, Vajda Lászlóét 6 évre emelte. Vellai Györgyikét sikkasztásban és hűtlen kezelésben találta bűnösnek az ítélőtábla, Vajda Lászlót sikkasztás miatt marasztalta el. A büntetőügy eredeti vádja szerint a Globex két egykori vezetője 1996 és 1998 között értékpapírok kibocsátása, portfólió-kezelés, illetve más ügyletek révén sikkasztást, hűtlen kezelést és tőkebefektetési csalást követett el, mellyel összesen több mint hatmilliárd forintos kárt okozott sok száz kisbefektetőnek és több önkormányzatnak.
Vellai Györgyikét és Vajda Lászlót nemzetközi elfogatóparancs alapján hozták haza Németországból 1999-ben, ezután két és fél évet töltöttek előzetes letartóztatásban. Az első Globex-céget 1989-ben Németországban alapította Vajda László. A cég 1991-ben alakult részvénytársasággá, majd 1993-ban holdingot is létrehoztak; a cégcsoport luxusházak építésével és értékpapírok forgalmazásával, kezelésével foglalkozott. Kötvényeik mesés hozamot ígértek, de a Globex jelentős vagyona mellett veszélyesen eladósodott. A beruházásokat hitelből fizették, és az önkormányzatoktól kezelésre átvett részvények után sem fizettek, sőt felélték a kisbefektetők által rájuk ruházott értékpapírokat is.
A cég vezetői szerint a pénzügyi nehézségek nem voltak előre láthatóak, reális esély volt a követelések visszafizetésére, az összeomláshoz az akkoriban a Postabanknál történtek és a sajtóban megjelent híresztelések vezettek. 1998 októberében a rendőrség zár alá vette a Globex vezetőinek tulajdonában lévő ingatlanokat. A 2006 decemberében kihirdetett elsőfokú ítéletében a Fővárosi Bíróság kimondta Postáné Vellai Györgyike és Vajda László bűnösségét 60 rendbeli sikkasztásban, egyebek között a kisbefektetőkkel kapcsolatos vádpontban, továbbá Vellai Györgyike bűnösségét hűtlen kezelés, csalás és magánokirat-hamisítás miatt is.
Postáné Vellai Györgyikét két év hat hónap, Vajda Lászlót egy év nyolc hónap letöltendő börtönre ítélték, azonban mivel a büntetésbe az előzetes letartóztatásban töltött időt is beszámítják, ezért az elsőfokú ítélet szerint sem az első-, sem pedig a másodrendű vádlottnak nem kellett börtönbe vonulnia. A másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla 2008. februárjában jelentősen súlyosbította a büntetéseket, arra hivatkozva, hogy az elsőfokú büntetés túl enyhe volt. Postáné Vellai Györgyike büntetését 7 évre, Vajda Lászlóét 6 évre emelte az ítélőtábla, a két vádlott kezére még az ítélethirdetés után, az ítélet indoklása előtt rákerült a bilincs.
Ez ellen azonban a jogerős szabadságvesztésüket töltő vádlottak és védőik felülvizsgálati kérelmet nyújtottak be, amely alapján a Legfelsőbb Bíróság (LB) 2009 januárjában hatályon kívül helyezte a jogerős ítéletet és elrendelte a gyanúsítottak szabadlábra helyezését. Egyúttal lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el velük szemben. Indoklásában az LB tanácselnöke elmondta: a Fővárosi Ítélőtábla eljárásában esetenként „törvénysértőnek tűnik a terheltek bűnösségének a megállapítása”. Az új másodfokú eljárásban az ítélőtáblának egyebek mellett vizsgálnia kell majd az elkövetői minőséget és azt is, hogy mekkora kárt okozott Vellai Györgyike és Vajda László – jegyezte meg akkor az LB tanácselnöke. Az LB szerit az ítélőtábla nem volt alapos a kisbefektetőkkel kapcsolatban, elmulasztotta a szerződések részletes vizsgálatát és a kisbefektetők veszteségéből indult ki. Az LB szerint a sikkasztás tárgya sem volt tisztázott.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.