Gazdaságilag minden idők legnehezebb évének nevezte az ideit Pécs számára Trombitás Károly, a város költségvetési bizottságának elnöke, aki a 2010-es büdzsé összeállítása kapcsán nyilatkozott az MTI megkeresésére. A fideszes politikus azt mondta: a baranyai megyeszékhely nincs csődben, ugyanakkor egy, az év során jelentkező nem tervezett, félmilliárd forintot elérő rendkívüli kiadást kormányzati segítség nélkül már aligha tudna kifizetni. Megjegyezte, a jelenlegi nehéz pénzügyi helyzet főként a korábbi, szocialista városvezetés – elsősorban fejlesztési célokra felvett – nagymértékű hitelfelvételeinek, a folyamatosan csökkenő állami támogatások, továbbá a gazdasági válság hatásainak, a mérséklődő adóbevételek következménye.
Trombitás Károly utalt rá, hogy a költségvetés február 11-én kerül a közgyűlés elé. E szerint Pécs idén 54 milliárd forintból gazdálkodik, ebből 11-12 milliárd forintot tesznek ki az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) programhoz köthető beruházások. Az önkormányzat hitelállománya 32 milliárd, a városi tulajdonú cégek kötelezettségeivel együtt 47 milliárd forint. Pécs 2010-ben 3,1 milliárd forintot költ 2033-ig futó hiteleinek törlesztésére, de mivel idén 3,6 milliárd forint hiánnyal kalkulál, egyben további hitelfelvételre is kényszerül. A bizottsági elnök kitért rá: nagyobb megtakarítás elérése érdekében a városi intézményrendszer mindenképpen változtatásokra szorul a közeljövőben. A konkrét lépésekről azonban a teljes intézményhálózat márciusig folyó átvilágítása eredményeinek figyelembe vételével döntenek. Az már most felmerült, hogy a város ne lássa el, vagy ellenszolgáltatás fejében végezze nem kötelező feladatait az oktatás, vagy például a szociális ellátás terén.
Bővül a Pécs2010 InfoPont hálózat
Mindeközben február elsejétől országossá bővül az Európa Kulturális Fővárosa program népszerűsítésére, a lakosság és a turisták tájékoztatására létrehozott Pécs2010 InfoPont hálózat a Kulturális Központok Országos Szövetsége (KKOSZ) együttműködésének köszönhetően – közölték az érintett szervezetek képviselői szerdai pécsi sajtótájékoztatójukon, amelyen bemutatták az EKF-program megújult honlapját is.
Laknerné Brückler Andrea, a Kulturális Központok Országos Szövetségének elnöke felidézte, hogy a pécsi EKF-pályázatnak fontos része volt a kulturális decentralizáció. A szövetség 1997-ben, megalakulásakor már példát mutatott ezen a téren: kecskeméti központtal kezdtek el dolgozni, pár éve pedig Pécsről irányítják a szervezetet – mutatott rá az elnök. Laknerné kiemelte: a mostani együttműködésnek köszönhetően tagintézményeik közül több mint 44 csatlakozik az InfoPont hálózathoz, és településeik testvérvárosaiba is továbbítják az információkat. A 13 éves szervezetben soha ilyen méretű összefogás nem valósult még meg – hangsúlyozta. Az első InfoPont még 2007-ben Pécs belvárosában nyílt meg. Két évvel később a baranyai megyeszékhelyen újabb hat helyszínen vált elérhetővé a szolgáltatás, majd tavaly nyáron a hálózat 14 regionális InfoPonttal egészült ki a Dél-Dunántúlon. A sajtótájékoztatón bemutatták az EKF-program új köntösbe öltöztetett honlapját is.
Ruzsa Csaba, a Pécs2010 Menedzsmentközpont Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója a fejlesztéssel kapcsolatban elmondta: a Microsoft magyarországi leánycégével együttműködésben megújított honlap a legújabb technológiákat használja. Egy speciális galéria segítségével a látogatók például virtuális körsétát tehetnek a városban, de lesznek élő, online közvetítések is. Az új honlap a különböző felhasználók igényei, érdeklődési köre szerint testreszabható, s egy speciális program segítségével bárhol is járnak a világhálón, az általuk kijelölt szövegre egy kattintással rákereshetnek a Pécs2010 honlap programkeresőjében, így például egy zenei oldal olvasgatása közben egy pillanat alatt kiderülhet, hogy az érintett zenész vagy együttes ad-e koncertet idén Pécsett vagy sem.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.