A korábban elkövetett tettektől nem véd meg a mentelmi jog?

Nincs mentség. Hiába gyűjtötték össze bűncselekménnyel vádolt személyek a kopogtatócédulákat, mert korábbi tetteikre nem vonatkozik a mentelmi jog. Az alkotmányjogász szerint ugyanis az csak a jelöltté válástól a választás napjáig terjedő időszak alatt jelent védettséget. A választási szakértő megengedőbb, de szerinte is csak halasztást jelent a felelősségre vonásban a mentelmi jog.

MNO
2010. 03. 22. 18:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egymásért Egy-másért Alapítvány milliárdos csalással vádolt kuratóriumi elnöke Pakson indul a választásokon a Magyarok Egymásért Szövetsége színeiben. Földesi-Szabó László össze is gyűjtötte a 750 érvényes kopogtatócédulát, a helyi választási bizottság március 2-án vette nyilvántartásba. Az egykori rendőrtiszt ügyét a Fővárosi Bíróság tárgyalja, amely már kérte is a mentelmi jog felfüggesztését az Országos Választási Bizottságtól.

Az teljesen érthető emberileg, hogy aki fogva van, mindent megtesz annak érdekében, hogy kiszabaduljon, de az állam büntetőigényét akkor is érvényesíteni kell, ha valaki képviselő vagy esetleg jelölt, legfeljebb ez halasztó hatállyal van a cselekmény elbírálására, de a felelősségre vonást nem akadályozza – mondta a Hír TV-nek Tóth Zoltán választási szakértő.

A terrorizmussal gyanúsított Budaházy György bevallottan a szabadulás reményében indult volna a választásokon. Családja és a Jobbik néhány ismert politikusa arra játszott, hogy a mentelmi jog miatt megszűnik az utcai harcokból ismert férfi előzetes letartóztatása, ha összegyűjtik neki a 750 ajánlószelvényt. Budaházy kampánystábja 831 cédulát adott le, de abból a helyi választási bizottság csak 640-et fogadott el. Egyes szelvényeken nem egyeztek a személyi adatok, másokat halottak nevében töltöttek ki. Az alkotmányjogász szerint Budaházy esetében egyesek szándékosan félreértelmezték a mentelmi jogot, ami akár a joggal való visszaélésnek is minősülhet.

A képviselői jogállásról szóló törvény rendelkezik a mentelmi jogról azzal, hogy a képviselőket megillető mentelmi jogot kiterjeszti a képviselőjelöltre is. Tehát a jelöltre terjeszti ki, és nem arra, aki már büntetőeljárásnak az alanya, és utólag válik jelöltté – mondta a Hír TV-nek Lövétei István alkotmányjogász.

Budaházy Györgyhöz hasonlóan nem védi a mentelmi jog a korábban elkövetett bűncselekményekért a csalással vádolt Kolompár Orbánt, a terézvárosi ingatlanpanamában gyanúsított szocialista Hatvani Csabát és a ScienNet-ügyben érintett Leinemann Zsoltot sem. Képviselővé választásuknak azonban a múltjuk nem lehet akadálya.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.