A Magyar Természetvédők Szövetsége szerint a térség fenntartható fejlődése nem egyeztethető össze egy óriási kapacitású, de kis hatásfokú, ugyanakkor jelentős környezetterhelést és tájsebet okozó hőerőműprojekttel. A Magyar Természetvédők Szövetsége levelében hivatkozik a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (Oktatási és Kulturális Minisztérium) által készíttetett, világörökségi szempontú 2009-es hatástanulmányra, amely a világörökségi értékeket veszélyeztető beruházásként értékeli az erőmű esetleges megépítését, és többek közt azt is kimondja, hogy annak új helyszínt lenne szerencsés találni. Megjegyzik, hogy hasonló szakmai eredménnyel zárult a jövő nemzedékek országgyűlési biztosi hivatalának 2009-es vizsgálata is.
Levelükben a zöldek sérelmezik, hogy a beruházás csak azért kaphatta meg a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság engedélyét, mert az illetékes magyar kormány és parlament 2002 óta nem gondoskodott a világörökségi Tokaj-hegyaljai borvidék megfelelő, nemzeti szintű jogi védelméről. A bíróság 2010. január 21-i ítélete is kimondta, hogy a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal „a világörökségi értékek megőrzése szempontjából a beruházást kedvezőtlennek tartja, a jogszabályi környezet azonban nem nyújtott lehetőséget arra, hogy szakhatósági állásfoglalás akadályozza meg a projektnek a tervezett formában történő engedélyezését”.
Tűrhetetlen, hogy a kormány és a parlament mulasztásos jogsértése miatt kaphasson egy olyan beruházás szabad utat a kormányzattól és támogatást a Magyar Fejlesztési Banktól, amelynek megvalósítása beláthatatlan károkat okozna a világörökségi tokaji történelmi borvidéken. Ezért a szövetség a támogatási megállapodások felbontását, nyilvánosságra hozatalát követeli, valamint azt, hogy az UNESCO világörökség-bizottsága döntését is tiszteletben tartva semmilyen döntést ne hozzon a jelenlegi kormányzat, amely a következő kormány mozgásterét befolyásolná – zárul a közlemény.
(MNO)