Nézőpont: egyre nagyobb a Fidesz előnye

Január elején az aktív, részvételüket biztosra ígérő szavazók körében a Fidesz még 42 százalékon állt, március közepére viszont már 57 százalékra emelkedett az ellenzéki párt támogatása – ez derül ki a Nézőpont Intézet legfrissebb, márciusi felméréséből, amelyet a Heti Válasz megbízásából készített.

MNO
2010. 03. 24. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szavazók 77 százaléka állítja, hogy a Fidesz fog győzni, az MSZP első helyére viszont csak 2, a Jobbikéra pedig 3 százalékuk lát esélyt. A kampány előrehaladtával csökkenni szokott a különbség a „két nagy párt” között, amit az elemzői köznyelv „záruló ollónak” nevez. Ezzel szemben ma Magyarországon nincs két nagy párt, a Fidesz és az MSZP közötti különbség pedig a választások közeledtével egyre nő.

A Nézőpont kutatása szerint január elején az aktív, részvételüket biztosra ígérő szavazók körében a Fidesz 42 százalékon állt, március közepére viszont már 57 százalékra emelkedett. Ezzel szemben az MSZP nem tudott kitörni a 10-12 százalékos körből, s a Jobbik sem haladta meg tartósan a 10 százalékot.


Kattintson a nagyobb képekért!

A Nézőpont Intézet választáskutatása a bizonytalan vagy rejtőzködő szavazók pártpreferenciáját is megpróbálja meghatározni. Az MSZP és a Jobbik a potenciális szavazók körében sem ért el tartósan 20 százalék feletti eredményt, sőt – Bajnai Gordon háttérbe szorulásával – a szocialisták támogatottsága még csökkent is.

A volt miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc aktivizálódása sem segíthet sokat az MSZP-nek, s alighanem nem is ezzel a céllal vállalt szerepet. Sokkal inkább a választás utáni időkre készül, április 25. után számára nem egyszerűen április 26. következik. Személye és eddigi teljesítménye azonban az egyéves visszavonulás alatt sem lett népszerűbb. Mivel az „őszödi beszéd” tartalma a megkérdezettek csupán 20 százalékának tetszett (67 százalékuknak nem), Gyurcsány Ferenc visszatérését pedig csak 14 százalékuk óhajtja (81 százalékuk ellenzi), az egykori kormányfő szerepvállalásával aligha hoz új MSZP-szavazókat.

A választási győzelmi reményét fokozatosan feladó, ma már csak a váltópárti státus megőrzésére összpontosító MSZP számára rossz hír, hogy a baloldal romjain több kis párt is életre kapott. „Most vasárnap” a Lehet Más a Politikának komoly esélye lett volna (potenciálisan 9 százalékon áll) arra, hogy bekerüljön a parlamentbe, az MDF a hatalmi harcok miatt azonban így sem éri el az ötszázalékos küszöböt (legfeljebb 4 százalékot). Ugyanakkor könnyen belátható, hogy minden nem fideszes és nem jobbikos aktív szavazó az MSZP eredményét rontja, ha a szocialisták helyett valamelyik kis párt listájára szavaz.


A kutatás további részleteit a Nézőpont Intézet honlapján olvashatják.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.