Hazánk erősebb, tágabb és többirányú együttműködést akar

Bár fennállt a veszélye, hogy Közép-Európa szenvedi meg a leginkább a gazdasági válságot, a térség sikerrel vészelte át az elmúlt éveket, az unió új tagállamainak együttműködése pedig nem gyengült, hanem éppen ellenkezőleg, erősödött a közelmúltban – emelte ki Martonyi János külügyminiszter a külképviselet-vezetők értekezletén hétfőn Budapesten.• Új világrend alakul, sikerült helyreállítani a jogállamiságot + Videó

MNO
2010. 08. 30. 11:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A térségben található az egyetlen nagyobb gazdaság, Lengyelország, amely a válság idején végig képes volt növekedni, valamint Észtország a nehézségek ellenére is teljesítette a maastrichti kritériumokat – emlékeztetett. Magyarországnak azonban – tette hozzá – a Nemzetközi Valutaalap és az EU segítségére volt szüksége problémái leküzdéséhez. Ugyanakkor még így is sokkal jobban teljesített az ország, mint egyes dél-európai államok, holott ezek a válság előtt sokkal kedvezőbb helyzetben voltak, mint Magyarország – jegyezte meg. Azt mondta: „Közép-Európa jól vizsgázott”, de még nincs vége a nehézségeknek, és nem lehet tudni, a válságnak pontosan milyen következményei lesznek.

A világsajtóban megjelenő hírekkel ellentétben a közép-európai országok között nemcsak konfliktusok vannak, hanem szoros együttműködés is – közölte a miniszter, hozzátéve, ez az együttműködés a jövőben erőteljesebb, „tágabb és többirányú” lesz.

A visegrádi országok (V4) együttműködésének jelentősége egyre nő, és olyannyira sikeres, hogy egyesek már az unión belüli „blokkosodástól” tartanak, ezért kockázatnak tekintik a V4-et – jelentette ki a miniszter, aki szerint a visegrádi országok nem intézményesülő, folyamatosan változó, rugalmas hálózatot alkotnak. A feleket összekötik közös érdekeik, és ez ellensúlyozza a lehetséges konfliktusokat – emelte ki.

Magyarország Közép-Európa-politikájában azonban a V4 csak az egyik irány, hasonlóan fontos partner Románia is: a két ország kapcsolatai egyre javulnak – mondta Martonyi János. Szintén jelentős térség a Nyugat-Balkán – mutatott rá –, hangsúlyozva, Horvátország uniós csatlakozása nagyon fontos Magyarországnak. Mindemellett a Közép-Európa-politikát alapvetően meghatározza a „nemzetpolitikai dimenzió” is, ezt mindig figyelembe kell venni – emelte ki.

Hasonlóan fontos a transzatlanti kapcsolatrendszer is a tárcavezető szerint. Bár a Nyugat súlya csökken – jelentette ki –, az „egymásra utaltság” tudatában erősíteni kell az együttműködést a világnak ezzel a részével is. Ez nem csak a NATO-t, a biztonságpolitikai kérdéseket jelenti; egy minden területre kiterjedő kapcsolati hálót kell kiépíteni – emelte ki.

Az unióról szólva a külügyminiszter kijelentette: az EU versenyképességét csak úgy lehet növelni, ha a tagállamok közötti kohéziót erősítik, ehhez pedig minden lehetséges eszközt be kell vetni. Arra hívta fel a figyelmet, hogy különbséget kell tenni azok között a kérdések között, amelyeket uniós, és amelyeket kétoldalú keretek közt lehet a leghatékonyabban kezelni. Előbbire a kereskedelmi kérdéseket hozta fel példaként, az utóbbira pedig az energiapolitikát említette: amíg nincsen közös uniós álláspont ez ügyben, addig bilaterális úton kell Magyarországnak megoldást találnia erre a problémára.

A külképviseletek legfontosabb feladata Magyarország megítélésének javítása, az elmúlt években ugyanis az a kép alakult ki az országról, hogy „az elveszített presztízs országa” – mondta a tárcavezető. Véleménye szerint ebben nemcsak a súlyos gazdasági helyzetnek, hanem a belső vitáknak, konfliktusoknak is szerepük volt. Mint kiemelte, a jövőben a nagykövetek teljesítményét többek között az alapján mérik, hogy a helyi sajtókban megjelenő, „Magyarországot becsmérlő hírekre” miként reflektálnak, a reagálásban pedig a kormányzat a helyi magyar értelmiségnek is szerepet szán.

Martonyi János hangsúlyozta: a külpolitika lényeges része az ország politikájának, és nagyon fontos, hogy az alapvető stratégiai kérdésekben nemzeti konszenzus legyen, még ha a kormányváltás a külpolitika megújulását is jelenti. Ugyanakkor hozzátette, a legutóbbi kormányváltás a szokásosnál nagyobb változást hozott, ennek – mint mondta – az elmúlt nyolc év kudarca az oka. Emiatt a külpolitika általános megújulására van szükség – jelentette ki.

A miniszter úgy fogalmazott, a célokat illetően egyetértés van az országban: a tekintély, a hitelesség, a befolyás visszaszerzése és az érdekérvényesítés az elsődleges feladat. Nehéz, átmeneti időszakot él a világ, tart a politikai és gazdasági átrendeződés, ami bizonytalanságot okoz, mert még nem látható, hogy ez a folyamat hova vezet, mondta, hangsúlyozva, éppen ezért stabil értékalapra felépülő „világos stratégiai gondolkodásra” van szükség.

Kitért az unió helyzetére is, mint közölte, a lisszaboni szerződés életbelépésével még nem feltétlenül zárulhat le az intézményi reformok sora, újabb változásokra lehet szükség, mivel „nagyon fontos, új dolgok történnek”. A geopolitikai változások konkrét kockázatokat jelentenek – mondta a miniszter –, példaként Irán, Észak-Korea és Afganisztán helyzetét említve. A világ multipolárissá válik, ebből adódóan egyetlen állam sem tudja a saját akaratát teljesen rákényszeríteni a többi országra – jegyezte meg.

Tabajdi Csaba szocialista EP-képviselő felvetésére a 2011 első félévében esedékes magyar uniós elnökséggel kapcsolatban úgy fogalmazott, a Külügyminisztérium nemrégiben megbeszélést kezdeményezett a parlamenti pártok között az ügyben, az egyeztetésen a tartalmi kérdésekben egyetértettek a résztvevők. Ugyanakkor emlékeztetett: nem a tárca feladata a pártok közötti egyeztetés szorgalmazása a kérdésben.

Az értekezleten a program szerint Németh Zsolt külügyi államtitkár is beszélt volna a magyar külpolitika fő kérdéseiről Martonyi János előadása után, de a program csúszása miatt délután tartja tájékoztatóját a diplomatáknak.

15 perc hírnév

Ez az Önök 15 perce a hírességre – mondta a közelgő magyar EU-elnökség kapcsán Alexander Stubb, a finn diplomácia vezetője a Külügyminisztériumban tartott külképviselet-vezetői értekezleten hétfőn. Az EU-elnökség a legjobb időszak minden kormány számára; a kisebb vagy közepes országok nagyobb jelentőséget nyernek, „ezt nagyon komolyan kell venni” – hangsúlyozta az értekezlet díszvendége. Kiemelte, hogy a sikeres EU-elnökség legfontosabb záloga a nemzeti egység. „Az elnökség országos projekt (...), itt a magyar márka kérdése forog kockán” – mondta, és arra figyelmeztetett: „ha el akarják szúrni az elnökséget, akkor beleviszik a belpolitikát”.

Sokat tanulhatunk Finnországtól

Finnország rendkívül sikeres ország, komoly segítséget nyújthat Magyarországnak a 2011 első félévében esedékes uniós elnökség sikeres lebonyolításához – mondta Martonyi János külügyminiszter finn partnerével, Alexander Stubb-bal tartott közös sajtótájékoztatóján hétfőn Budapesten. A két külügyminiszter azt követően nyilatkozott, hogy Martonyi János munkaebédet adott kollégája tiszteletére, miután Alexander Stubb a hétfőn kezdődött kétnapos külképviselet-vezetői értekezleten beszédet mondott.

A magyar tárcavezető úgy fogalmazott, a kétoldalú megbeszélésen áttekintették az unióval kapcsolatos kérdéseket, különös tekintettel a gazdasági kormányzásra, a nyugat-balkáni bővítésre és az EU Oroszországgal fenntartott kapcsolatára.

Alexander Stubb kijelentette: Magyarország biztosan nagyon sikeresen teljesíti majd az uniós elnökséggel járó feladatokat, mert tapasztalata szerint a kisebb és közepes tagállamok különösen jól felelnek meg azoknak a kihívásoknak, amelyeket ez a pozíció jelent, ugyanis ezeknek az országoknak általában „realistább” a szemléletük.

Felidézte, hogy országa már két sikeres elnökséget tudhat maga mögött: 1999-ben és 2006-ban töltötte be ezt a posztot Finnország. Nem szabad lebecsülni ezt a lehetőséget, mert rendkívül előnyös lehet egy tagállam számára – vélekedett Alexander Stubb, aki sok sikert kívánt Magyarországnak az elnökséghez.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.