Kolompárék egyelőre nagyon le vannak maradva

Háromszor annyi kisebbségi jelöltet állított eddig az október 3-i kisebbségi választásra a Lungo Drom, mint legnagyobb riválisa; a Farkas Flórián által vezetett szervezetnek négy nappal a határidő lejárta előtt már több mint kétezer jelöltje van, míg az MCF-nek egyelőre 650.

MNO
2010. 08. 30. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Lungo Drom Országos Cigány Érdekvédelmi és Polgári Szövetség az Országos Választási Iroda adati szerint hétfő kora délutánig 2100 kisebbségi önkormányzati jelöltet állított. A legtöbb jelöltjük Borsod megyében van, de Szabolcs, Somogy és Baranya megyében is több mint 200-200 jelöltet állítottak. A roma szervezet – amelynek Farkas Flórián fideszes országgyűlési képviselő az elnöke – a legkevesebb (két) jelöltet Komárom-Esztergom megyében Kisbér településen állította eddig. A Lungo Drom legfőbb riválisának tartott, a Kolompár Orbán vezette MCF, a Magyarországi Cigányok Országos Fóruma hétfő délutáni adatok szerint 650 jelölt állítását jelentette be. Az MCF frakciószövetség irányítja a jelenlegi Országos Cigány Önkormányzatot (OCÖ), amelynek már nyolcadik éve Kolompár Orbán az elnöke.

Új erőként jelentkezett az a választási szövetség, amelyet a Roma Polgári Tömörülés (RPT), a Cigány Szervezetek Országos Szövetsége (CSZOSZ) és a Roma Polgárjogi Mozgalom Borsod Megyei Szervezete alkot. A szövetségnek csaknem 800 jelöltje van. A CSZOSZ és az RPM az előző kisebbségi választásokon még a Kolompár Orbán vezette MCF-fel kötött választási szövetséget. A két szervezet vezetői a jelenlegi OCÖ elnökhelyettesi tisztségét töltik be.

Annak, hogy egy-egy szervezet hány jelöltje szerez majd mandátumot, azért is van jelentősége, mert csak az országos eredményben 10 százalékot elérő szervezet állíthat listát a jövő márciusi területi és az országos kisebbségi választásokra, amelyen már csak a mandátumot nyerő képviselők (elektorok) szavazhatnak. Ez négy évvel ezelőtt csak a Lungo Dromnak és az MCF szövetségnek sikerült.

A Lungo Drom 2006-ban csaknem 63 ezer szavazattal 1594, az MCF több mint 50 ezer szavazattal 1332 mandátumot szerzett. Az OCÖ-választásra viszont annak ellenére, hogy a Lungo Drom kétfős többséget kapott az 53 fős testületben, a megismételt alakuló ülésen az MCF jelöltjét, Kolompár Orbánt választották vezetőnek.

Mivel a jelöltbejelentési határidő szeptember 3-án 16 óra, a politikai erőviszonyok minden bizonnyal megváltoznak, figyelembe véve, hogy az Országos Választási Bizottság több mint kéttucatnyi roma szervezetet vett jelölőszervezetként nyilvántartásba, és több szervezet vezetője is úgy nyilatkozott az MTI-nek hétfő délután, hogy jelöltjeiket még csak a következő napokban regisztráltatják.

A települési kisebbségi választáson csak az szavazhat, aki a 13 kisebbség egyikéhez tartozik, a kisebbséghez tartozását nyilatkozattal vállalja, nagykorú, vagy október 1-jéig nagykorúvá válik, továbbá a helyi önkormányzati képviselők választásán választójoga van, és szerepel a kisebbségi választói jegyzékben.

A kisebbségi választásokon csak az szerepelhet jelöltként, aki július 15-ig kérte felvételét a kisebbségi választói névjegyzékbe. Mivel a kisebbségi jelölteknek nem kell ajánlószelvényeket gyűjteniük, őket csak a kisebbségi szervezetek indíthatják; ők dönthetnek arról, kik szerepeljenek a szavazólapon. Az Országos Választási Iroda adatai szerint 1604 településen összesen több mint 2300 kisebbségi választást írtak ki a helyi választási bizottságok.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.