A Rebisz parancsnoka a pincében barkácsolt a tévéostromkor + Képriport

Nem kaptam politikai utasítást – mondta Tóth Gábor, Budapest volt rendőrfőkapitánya a parlament jogsértéseket vizsgáló albizottságának keddi ülésén. Bencze József az albizottság előtt közölte, hogy Dobozi József, a Rebisz – jelenleg: Készenléti Rendőrség – volt parancsnoka tőle értesült a tévéostrom eseményeiről, miután a helyszíntől 70 kilométerre lévő házának a pincéjében barkácsolt. Bencze azt is elmondta, hogy ő maga a Hír TV-n követte az eseményeket. • 2006–2010: Draskovics, Bencze, Tóth beszél, Szilvásy csak ír

MNO
2010. 09. 28. 9:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenleg rendelkezési állományban lévő rendőr vezérőrnagy, aki 2007 nyarától töltötte be a fővárosi főkapitányi posztot, egyetlen kivételként a 2008. nyári Szivárvány-felvonulást említette, amelyet először nem vett tudomásul a BRFK vezetése, ám Draskovics Tibor akkori igazságügyi és rendészeti miniszter sajtóban napvilágot látott felszólítására, hogy vizsgálják felül ezt a döntést, a tudomásulvétel mellett döntöttek.

Bencze József az albizottság előtt közölte, hogy Dobozi József, a Rebisz – jelenleg: Készenléti Rendőrség – volt parancsnoka tőle értesült a tévéostrom eseményeiről, miután a helyszíntől 70 kilométerre lévő házának a pincéjében barkácsolt. Bencze azt is elmondta, hogy ő maga a Hír TV-n követte az eseményeket. Az is elhangzott, hogy az események után Gergényi Péter akkori budapesti főrendőr ellen eljárás indult, ám az anélkül megszűnt, hogy az érintettet egyszer is kihallgatták volna.

Az albizottsági meghallgatáson vita bontakozott ki Gaudi-Nagy Tamás, a testület jobbikos alelnöke és Gulyás Gergely fideszes elnök, illetve Révész Máriusz fideszes tag között, míg ugyanis Gaudi élesen bírálta a BRFK demonstrációkkal kapcsolatos, 2006 utáni gyakorlatát, addig a fideszes honatyák inkább arra helyezték a hangsúlyt, hogy – egyes jogsértésektől eltekintve – egyre szakszerűbbé vált a rendőri fellépés, az erőszakos cselekményeket pedig a demokráciák rendőrségei sem tolerálhatják.

Gaudi hosszan sorolta azokat a 2007 és 2009 közötti rendőri intézkedéseket, melyek álláspontja szerint sértették a demonstrálni kívánó nemzeti radikálisok jogait. Tóth Gábor ugyanakkor azt emelte ki, hogy mikor átvette a főkapitányi posztot, még egy-egy demonstrációnál a nagy nemzeti ünnepeken súlyos rendbontások voltak, ám ezt a törvényesség, a szakszerűség erősítése és a rendőri hibák feltárása révén egy-másfél év alatt fokozatosan sikerült megszüntetni.

„Szükség van kordonokra és rendőri biztosításra”

A volt főkapitány megjegyezte azt is: ma sem lehet úgy beszélni arról az időszakról, mintha csak békés demonstrációk lettek volna, és senki sem követett volna el jogsértést. „Úgy gondolom, szükség van kordonokra és rendőri biztosításra, ha vannak, akik Molotov-koktélokkal, baseball-ütőkkel mennek ki egy nemzeti ünnepre” – mondta Tóth Gábor.

A volt főkapitány a demonstrációk és a fővárosi közlekedés viszonylatában kifejtette: egyfelől minden demokráciában teret kell adni a békés tüntetőknek, másfelől viszont biztosítani kell az emberek szabad mozgáshoz fűződő jogát, ezt pedig időnként szinte lehetetlen összeegyeztetni; nem is biztos, hogy minden esetben sikerült megtalálni az ideális megoldást.

Gulyás Gergely a meghallgatáson arról beszélt, hogy elítéli a rendőri jogsértéseket, de azt is elfogadhatatlannak tartja, ha rendőrökre támadnak vagy provokálják őket. Az albizottság elnöke összességében úgy ítélte meg, hogy Tóth Gábor főkapitányi működése alatt lényegesen szakszerűbbé vált a budapesti rendőrség tevékenysége, mint elődje, Gergényi Péter idején.

Révész Máriusz megjegyezte, hogy a rendőrök egyetlen demokráciában sem tűrik el, ha dobálják őket, és mindenkor a hatályos törvények szerint kell eljárniuk.

Az albizottság ülésének kezdetén Gulyás Gergely bejelentette, hogy Szilvásy György volt titokminiszter másodszor is megtagadta a testület előtti megjelenést, arra hivatkozva, hogy ez nem elvárható tőle, miután a testület tagjai szélsőséges, demagóg politikai véleményeket nyilvánítottak.

Az albizottság elnöke jelezte, hogy a legfőbb ügyészhez és a fővárosi büntetésvégrehajtás parancsnokához intézett írásbeli kérdésekre érkező válaszok ismeretében döntenek majd arról, hogy szükséges-e még újabb üléseket tartania a testületnek. Kedden várhatóan meghallgatják még Draskovics Tibor volt igazságügyi és rendészeti minisztert.

(MTI, Hír TV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.