„Bajnai és Oszkó is folytatta a hazug színjátékot”

Budai Gyula miniszterelnöki megbízott szerint a Bajnai-kormány azt a „hazug színjátékot” folytatta a sukorói kaszinóberuházással kapcsolatban, amelyet elődje, a Gyurcsány-kabinet elkezdett, Bajnai Gordon volt miniszterelnök és Oszkó Péter volt pénzügyminiszter ugyanis – korábbi állításaikkal ellentétben – mindenről tudott a beruházást érintően. • Sukoró-ügy: ezer sebből vérzik • Már nem kiemelt beruházás a Sukoróra tervezett King’s City • Sukorói telekcsere: miért kapcsolták ki 19 percre a magnót? + Képriport + Videó • Gyurcsány rábólintott a sukorói telekcsere törvénysértésére + videó • Gyurcsányék ellen szól a kormányülésre szánt felkészítő irat

MNO
2010. 09. 29. 8:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budai Gyula mindezt arra a levélre hivatkozva közölte szerdai budapesti tájékoztatóján, amelyben az akkori Pénzügyminisztérium (PM) egyik főosztályvezetője tájékoztatta a tárca egyik államtitkárát, Detrekői Lászlót a Sukoróról készült belső vizsgálatról. E szerint – folytatta – a belső ellenőrzést végző PM-apparátus tudott arról, milyen jogszabálysértések történtek, tudták, hogy a telekcsere jogszabályba ütköző volt, s azt is tudták, a cserére azért volt szükség, hogy kizárják a versenyt.

A kormányfő megbízottja idézett is a levélből, amelyben az áll: „ebben a konkrét ügyben az a gáz – írja a főosztályvezető –, hogy a telket a jelzett állami célra kisajátítással is meg lehetett volna szerezni”. Az irat szerint – folytatta – nyílt pályázaton, az elővásárlási jogok gyakorlásával kellett volna a sukorói telekcserét végrehajtani. „Azaz a kettős csavar az az ügyben, hogy kizárták a versenyt, és mellőzték az elővásárlási jogosítványokat” – ismertette a levél további tartalmát Budai, hozzátéve, hogy ha nem csere történik, akkor adás-vételnek kellett volna létrejönnie, utóbbinál pedig nyilvánosan pályáztatni kell a területet. A levél azt igazolja – véli „az állami földek jogellenes elherdálásának” vizsgálatára kinevezett megbízott –, hogy a cserét lefolytató apparátus folyamatosan tájékoztatta az akkori kormány illetékes miniszterét a történésekről.

Nem lesz beruházás Sukorón

Ehhez képest Oszkó Péter arról tájékoztatta Bajnai Gordont, hogy minden rendben van, a csere jogszerű volt – mondta Budai, aki szerint hazudtak az állami támogatás összegében is, ugyanis egy szintén PM-levélben az áll, a befektetők 51 milliárd forint vissza nem térítendő állami támogatást kérnek, holott az akkori kabinet 2,6 milliárdról beszélt. „Van egy olyan érzésem, hogy a King's City-menedzsment nem rendelkezett tőkével, és az egész beruházást ebből az 51 milliárd forintos állami támogatásból akarták végrehajtani” – tette hozzá. A politikus emlékeztetett, múlt héten hatályon kívül helyezte a kabinet a Sukoróra tervezett kaszinóprojektet kiemelt beruházássá nyilvánító 2009-es kormányrendeletet.

Emellett beszámolt arról is, hogy levélben fordult Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszterhez, ugyanis a beruházás koncessziós szerződése azt tartalmazza, hogy ha a koncessziós jog jogosultja 2011. január 1-jéig nem tudja igazolni a birtokbavételt és a jogerős építési engedélyt az adott területre, akkor a szerződést fel kell mondani, és Joav Bluméknak 900 millió forint kötbért kell fizetniük a magyar államnak. Budai ezzel kapcsolatban arra kérte Fellegi Tamást, január 1-jén mondják fel e szerződést. Kijelentette, biztos, hogy Sukorón nem lesz semmilyen kaszinóberuházás, ugyanis az illetékes jegyző arról tájékoztatott, hogy sem Joav Blum, sem a King's City-menedzsment semmilyen hatósági eljárást nem kezdeményez a területén, vagyis nem nyújtottak be építési engedélyre vonatkozó kérelmet.

A Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények miatt 2009. áprilisában kezdett nyomozni ismeretlen tettes ellen a King's City kaszinóberuházáshoz köthető sukorói, albertirsai és pilisi ingatlanok cseréje ügyében. A nyomozás során Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon volt miniszterelnökök is tanúvallomást tettek. Az eljárás jelenlegi adatai szerint Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) volt vezérigazgatója és Császy Zsolt, az MNV akkori értékesítési igazgatója olyan szerződést hagyott jóvá, amelynek teljesülése esetén az államot 1 milliárd 327 millió forint vagyonvesztés érné.

A Club Aliga és az Álomsziget ügyében is vizsgálódnak

A Club Aliga eladása és a Hajógyári-szigetre tervezett, Álomsziget nevű projekt ügyében is vizsgálódik Budai Gyula miniszterelnöki megbízott. A politikus ezt kérdésre közölte szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján, ahol elmondta: mindkét beruházással kapcsolatban elkezdték a vizsgálati anyag begyűjtését. A Club Aligával kapcsolatban körülbelül három héttel ezelőtt kaptak bejelentést egy ottani lakostól. Az Álomsziget ügyében – amelyet szintén a Gyurcsány-kormány nyilvánított nemzetgazdasági szempontból kiemeltté – ugyancsak megkeresés érkezett hozzá, és ennek alapján kértek be iratokat – közölte. „Várjuk a beérkező iratokat, ezeket elemezzük, és ennek alapján fogunk az ügyben további lépéseket tenni” – fűzte hozzá „az állami földek jogellenes elherdálásának” vizsgálatára kinevezett megbízott.

Budai tájékoztatása szerint egyébként jelen pillanatban 125 ügyben vizsgálódnak. Az évek óta húzódó, 400 milliárd forint értékű és kiemelt beruházásnak minősülő Álomsziget-projekttel a Hajógyári-sziget területének több mint egyötödét beépítenék, a kaszinóváros mellett szállodákat és konferenciaközpontot is létesítenének. A Club Aliga eladásának ügyében – a Magyar Televízió Híradójának szeptember 23-i információi szerint – a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) vette át a nyomozást, és ismeretlen tettes ellen hűtlen kezelés gyanújával nyomoz. A híradó úgy tudja, a klub privatizációját a vagyonkezelő volt értékesítési igazgatója, Császy Zsolt készítette elő, akit a sukorói telekcsere miatt már előzetes letartóztatásba helyeztek. (Császy Zsoltot, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. volt értékesítési igazgatóját augusztus 31-én vették őrizetbe Tátrai Miklós, volt MNV-vezérigazgatóval együtt. Őket a Sukoró-ügy kapcsán a többi között különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel és bűnsegédlettel gyanúsítják. A bíróság szeptember 2-án rendelte el mindkettejük előzetes letartóztatását.)

A Club Aliga eladásával kapcsolatban augusztus elején tett feljelentést a rendőrségen Hegedűsné Kovács Enikő jobbikos képviselő. Az értékesítésről szóló szerződést 2007 márciusában írta alá a vagyonkezelő Kincstári Vagyonigazgatóság és a PRO-MOT Hungária Kft., amely bruttó 4,452 milliárd forintot fizetett az üdülőkomplexum három részének tulajdonjogáért. A területen 55 épület található, amelyek összes alapterülete meghaladja a 30 ezer négyzetmétert.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.