Az országos visszajelzések szerint már a tanév első hónapjaiban is akadtak gyermekek, akik meghaladták a 10 órás igazolatlan hiányzást, sőt néhány esetben az 50 órás hiányzást is túllépték – mondta az államtitkár.
Soltész Miklós közlése szerint ennek ellenére többen járatják a gyermekeiket iskolába, csökkentek a lógások és a csellengések. Pontos adatok még nincsenek, meg kell várni az október elején elkészülő beiratkozási statisztikákat.
Fazekas János megyei főjegyző a tájékoztatón elmondta: a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat által fenntartott tizenegy oktatási intézményben eddig kedvezőek a tapasztalatok. A 10 órás igazolatlan hiányzást mintegy 20-25 gyermek érte el, az iskoláztatási támogatás felfüggesztésével járó, 50 órás hiányzások száma pedig 10 alatti.
A szülők felelőssége és a gyermeknek jövőbeni érdeke, hogy az iskoláztatást ilyen szigorú feltételekhez kössék. Az intézkedés célja, hogy minél több gyermek végezze el az általános iskolát, a középiskolát és a főiskolát – fogalmazott Soltész Miklós.
Az államtitkár szerint az a döntés, amelyet a kormány és az Országgyűlés meghozott, helyes volt, és jó irányba viszi a folyamatokat. Soltész Miklós a tájékoztatón ugyanakkor kiemelte: a 2009. évi zárszámadási törvény alapján közel 990 milliárdot költött a magyar közoktatásra a költségvetés. Mivel ez az adófizetők pénze, jogos elvárás, hogy a közoktatásból a fiatalok minél jobb képzettséggel kerüljenek ki. Hozzátette: 2002-ben 112 ezer gyermek kezdte meg az első osztályt, és 108 ezren végezték el 2010-re, azaz mintegy négyezren nem fejezték be az általános iskolát.
A kormány ezért a szülők felelősségét és a gyermekek érdekét hangsúlyozva a családi pótlék kétirányú átalakítását határozta el – emlékeztetett az államtitkár. Az augusztus 30-i hatállyal bevezetett törvénymódosítás megteremtette az iskoláztatási támogatás felfüggesztésének lehetőségét azoknál a családoknál, akik nem járatják rendszeresen iskolába a gyermekeiket.
Ha egy diáknak összegyűlik az 50 igazolatlan órája, akkor a jegyzői gyámhatóság – az iskola jelzése alapján – felfüggeszti az iskoláztatási támogatást és védelembe veszi a gyermeket. A jegyzőnek e körben mérlegelési lehetősége nincs. Az 50 igazolatlan óra automatikusan az iskoláztatási támogatás felfüggesztésével jár.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.