Pedagóguspálya: garantált előmenetel és ellenőrzött minőség

Szeptember elsejétől csupán néhány, inkább szimbolikus jellegű változás lesz a közoktatásban, alapvető változtatásokra majd a jövő ősszel induló tanévben lehet számítani – nyilatkozta Pokorni Zoltán, a Fidesz elnökségi tagja, a párt oktatáspolitikusa a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában kedd este.

MNO
2010. 09. 01. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szimbolikus jellegű, a parlament által még a nyáron elfogadott változtatásokkal indul az új tanév a közoktatásban – mondta a Duna Televíziónak nyilatkozó Pokorni Zoltán. Ezek között említette az osztályozás tilalmának feloldását, megjegyezve: hiba lett volna ezzel egy időben eltörölni a szöveges értékelést. További módosításokként a pedagógusok jobb törvényi védelmét, valamint a rosszul tanuló diákok évismétlésre bocsátásának lehetőségét emelte ki.

Az iskola világát érintő nagyobb, átfogóbb módosításokat azonban szeretné nyugodtan, megfontoltan előkészíteni és az érintettekkel megvitatni a kormányzó párt. „A nyár a szakértők összejövetelével telt, lassan megszületnek azok a szövegek, amelyeket majd nyilvánosságra lehet hozni” – mondta Pokorni. A politikus szerint el kell kerülni az előző nyolc év gyakorlatát, amikor is a kormányzat nyilván jó céltól vagy szándéktól vezérelve, mégis akarnok, voluntarista módon hirdette ki, hogy „márpedig ez az igazság”. A mostani kormányzó erők célja, hogy az emberek magukénak érezzék az oktatásügyben tervezett változtatásokat, ezek előkészítésére szánják tehát a következő esztendőt. Egyes elemek – például az érettségi szintjének emelése – csak 2013-tól indulnak, három évet kell hagyni a gyerekeknek, az iskoláknak, a szülőknek a felkészülésre.

Annak mérlegelése, hogy milyen ismereteket kell megtanítani a gyermekeknek, egy sosem lezárható folyamat Pokorni Zoltán szerint. Egyes témákban csökkenteni kell az anyagot, másutt új ismereteket kell beemelni, ahogy az élet is új ismereteket produkál; mindezt háromévente kisebb, hatévente átfogóbb mértékben kell áttekinteni – mondta. Példaként említette, hogy a történelemórákon a bismarcki német egységet még mindig három-négy órában tanítják, úgy, mint száz évvel ezelőtt, amikor is az Magyarország politikatörténetéhez nagyban hozzájárult. A huszadik századi német egységet, Kohl kancellár német egységét viszont egy órában sem oktatják, pedig ez napjaink Európája szempontjából sokkal meghatározóbb. Feltehetőleg nem a kormánynak és nem a parlamentnek kell megmondania, hogy mit tanítsanak – mondta Pokorni. „Kell, hogy legyen egy magja a nemzeti kultúrkincsnek, az ikonok, a közös emlékezetünk, a nyelvünk. De nagy részét rá kell bízni az iskolákra, ennek a keretszabályait kell időről időre beállítani” – szögezte le a politikus.

A pedagógus-életpályamodell bevezetése – amelyet 2002-ben már nem tudott megvalósítani a Fidesz – a mostani kormányzati ciklus legfontosabb oktatáspolitikai feladata – jelentette ki Pokorni Zoltán. Hiába minden tanterv, minden törvény, ha a szféra hús-vér szereplői nem a korosztályuk legkiválóbb, legintelligensebb, legszuggesztívebb tagjai – mondta. A kérdés az, hogyan tudják elitképzéssé tenni a pedagógusképzést és méltóvá tenni a pedagógusszakmát. A külső, segítő szándékú kontroll rendszerének újjáépítése is a változtatások része lesz, ami a politikus szerint már csak azért sem lesz egyszerű, mert ez a szándék a régi szakfelügyeleti rendszert idézheti fel azokban a pedagógusokban, akik „láttak és elszenvedtek élő szakfelügyelőt”. Másfelől viszont be kell látni, hogy illúzió csak a belső önigazgatásra bízni egy ilyen hatalmas terület minőségét. Az életpályamodell egyik serpenyőjében tehát a garantált bér és előmenetel, a másikban pedig az ellenőrzött minőség foglal majd helyet a kormánypárt szándéka szerint.

A Pedagógusok Demokratikus Szövetségének javaslata megvalósulására – miszerint a korábban elvett tizenharmadik havi fizetés épüljön be a következő tizenkét hónap tanári fizetésébe – idén szeptembertől nem lát reális esélyt Pokorni. „A mostani tanévkezdést még a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány által megadott költségvetés szűkössége határozza meg. Egyébként szívemből egyetértek a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetével, és szurkolok, hogy ez a javaslatuk valamikor megvalósuljon” – nyilatkozta a Fidesz oktatáspolitikusa a Duna Televízióban.

(dunatv.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.