A katasztrófa elkerülhető lett volna? + Kép

Egy 2010 júniusában készült felvételen jól látható a kolontári vörösiszap-tározó hétfőn átszakadt 10-es kazettájának egy helyen meggyengült fala – olvasható a WWF állásfoglalásában, amelyben arra mutatnak rá, hogy már korábban problémák voltak a kolontári tározóval.

MNO
2010. 10. 08. 13:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A WWF Magyarország olyan légi fotóhoz jutott hozzá, amely a szükséges megelőző intézkedések elmulasztásának tényét veti fel. Egy 2010 júniusában készült felvételen jól látható a kolontári vörösiszap-tározó hétfőn átszakadt 10-es kazettájának egy helyen meggyengült fala. A tározókazettákat körülvevő haváriacsatornákban több helyen látható vörösiszap, ami egyértelműen szivárgásra utal. Ilyen esetben nemcsak a csurgalékot kell kezelni, hanem a szivárgást is meg kell szüntetni. A vörösiszap színét a vas-oxid adja, ami a kiülepedő szilárd anyaggal együtt maga az iszap. A folyadék nem vörös, mert a vörös vas-oxid vízben nem oldódik, csak keveredés esetén, tehát a vörös szín mozgásban lévő anyagra utal (az árokban).


„A tározó gátján kívüli vörös folt arra utal, hogy szivárgás volt” – mondta Figeczky Gábor, a WWF Magyarország megbízott igazgatója. A tározó emellett nagyon közel található lakóházakhoz és természeti értékekhez, így különösen szigorú ellenőrzéssel kellett volna ennek állapotát rendszeresen vizsgálni. A WWF ennek elmulasztására is keresi a magyarázatot. A légi felvételeket az Interspect lelkes csapata készítette, 2010 tavaszától végeznek – többnyire önerőből, elkötelezettségükből adódóan – légi felvételeket a túlterjeszkedő külszíni fejtések és a potenciális veszélyt jelentő vagy csupán nem megfelelő állapotú depóniák felderítésére. A kolontári tározó esetében azt is elmondták, hogy a lakóházak közelsége mellett a gát állapota is megdöbbentő volt.

A WWF Magyarország az eset szigorú kivizsgálása mellett a további tározók kivizsgálását sürgeti, már hétfőn elrendelné a Duna teljes szakaszának légi feltérképezését. „Sajnos nem ez az egyetlen rossz állapotú műtárgy. Mindenképpen szükség lenne az ország területén található környezetvédelmi és életvédelmi szempontból veszélyes területek felmérésére” – jelentette ki Figeczky Gábor. „A felvételek azt mutatják, hogy már Magyarországon is vannak olyan elérhető technológiák, amelyekkel hetek alatt feltérképezhetők a potenciális veszélyt jelentő objektumok. Így egy veszélyességi sorrend létrehozására nyílik lehetőség, amely a részletes vizsgálat és a beavatkozás sürgősségét tekintve rangsorol, mindezzel megelőzésre ad lehetőséget a hasonló katasztrófák esetében” – folytatta Figeczky Gábor megbízott igazgató.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.