A Fidesz összesen négy jelöltre tett javaslatot Vass Ágnes, Kollarik Tamás, Koltay András és Auer János személyében. A KDNP Tirts Tamást, a Jobbik Barkó Bélát, az MSZP Jánosi Györgyöt, az LMP pedig Elek Istvánt jelöli. A Médiatanács öt tagból áll, a parlamenti frakciók négy jelöltre tehetnek javaslatot, az ötödik tag a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke, Szalai Annamária. A bizottság jövő hétfőn újra összeül, a parlament a tervek szerint hétfőn választja meg a Médiatanács elnökét és tagjait kilenc évre.
Cser-Palkovics András, az eseti bizottság fideszes elnöke a testület ülése után újságíróknak bejelentette: a bizottsági ülés eredménytelen volt. Kiemelte: minden frakció tett személyi javaslatot, de egyik jelölt sem kapta meg a konszenzusos támogatást. Ez kellett volna ahhoz, hogy a jelöltek nevei az Országgyűlés elé kerülhessenek – mutatott rá a kormánypárti politikus. Kifejtette: az első fordulóban konszenzusos döntéssel válhat a frakciók által előterjesztett személyekből jelölt. A következő, második bizottsági forduló hétfő délelőtt lesz – közölte Cser-Palkovics.
A második fordulóról annyit mondott, hogy akkor a bizottság mandátumarányos, kétharmados döntéssel jelöli majd a tagokat a parlamentnek. A Fidesz politikusa bízik abban, hogy az eseti bizottság hétfőn eredményes munkát tud folytatni, lesznek jelöltjei, a parlament hétfő délután megválaszthatja a Médiatanács tagjait.
Az MTI kérdésére hangsúlyozta: a bizottsági tagok frakcióik mandátumarányában szavaznak majd a második körben. A személyekre vonatkozó kérdésre nem válaszolt, annyit mondott, hogy többes volt a jelölés. Mesterházy Attila (MSZP), az eseti bizottság alelnöke a megbeszélést követően annyit mondott: várható volt a végeredmény. Közölte azt is, az ellenzéki pártok nem egyeztettek egymással, az MSZP saját javaslatot tett Jánosi György személyében.
Véleménye szerint nem lesz konszenzus a jövőben sem. Azt mondta: nyolc jelölt volt négy helyre, így komoly „kavalkád” alakult ki ez ügyben, a jelölési procedúra végeredménye az lesz, hogy a Fidesz dönti el, ki kerül a Médiatanácsba. A parlament listás szavazást tart majd hétfőn – hívta fel a figyelmet, rámutatva arra, hogy aki nem kerül fel „a kormánypártok listájára”, annak nincs esélye Médiatanács-taggá válni.
A törvény szerint az eseti bizottság tesz javaslatot a Médiatanács négy tagjára, akiket a Médiatanács elnökével együtt az Országgyűlés a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának szavazatával választ meg kilenc évre. Az NMHH miniszterelnök által kinevezett elnöke, Szalai Annamária a kinevezés tényével és időpontjával a Médiatanács elnökjelöltjévé is vált. A Médiatanács az NMHH önálló jogi személyiségű autonóm szerve, az Országos Rádió- és Televíziótestület jogutódja.
A Médiatanács a tájékoztatási monopóliumok lebontásával és újak létrejöttének megakadályozásával, a műsorszolgáltatók piacra lépésének és függetlenségének elősegítésével védi és biztosítja a szólásszabadságot, ennek érdekében ellátja a médiapiac és a szomszédos piacok felügyeletét, elemzi az érintett piacokon fennálló versenyt, illetve annak hatékonyságát, azonosítja az egyes érintett piacok szereplőit, és meghozza a törvényben szabályozott, monopóliumellenes hatósági döntéseket, illetve figyelemmel kíséri a sajtószabadság alkotmányos elveinek érvényesülését, erről tájékoztatást ad az Országgyűlésnek.
A jogszabály szerint a Médiatanács elnöke a miniszteri illetmény 60 százalékának, a Médiatanács tagja pedig a közigazgatási államtitkár illetménye 75 százalékának megfelelő mértékű tiszteletdíjban részesül.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.