Pintér Sándor elmondta, hogy a kormány szerdai ülésén tárgyalt a Kolontáron történtekről. 600-700 ezer köbméternyi vörösiszap zúdult a térségre, amely 10 hektár területet foglalt el – tette hozzá. Sajnos nemcsak a lakóingatlanokat, hanem a lakosokat is érintette a tragédia, jelenleg is három eltűntet keresnek – hangsúlyozta a belügyminiszter.
Pintér kijelentette: nem tudják még, hogy mi okozta a hétfői gátszakadást, de természeti katasztrófa biztosan nem játszott szerepet a tragédiában. A belügyminiszter arról is tájékoztatott, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda vizsgálja ki ezeket az eseményeket, azt, hogy mi okozta a gátszakadást.
A veszélyhelyzet elhárítása volt a legfontosabb feladat az elmúlt napokban – mondta a belügyminiszter. A lakosság menekítése és elhelyezése megtörtént, a katasztrófát követően 700 fő elhelyezéséről gondoskodtunk – tette hozzá. A veszélyhelyzet elhárítása érdekében őrséget állítottak a 10-es tározó gátjaira, és ők rögtön jeleznek, ha valamilyen változást észlelnek – mutatott rá a politikus.
Rendkívül gyors és szakszerű intézkedések történtek a veszélyhelyzet elhárítása érdekében és a rend helyreállításában – összegezte az elmúlt napok történéseit Pintér. A belügyminiszter kijelentette: nem tudják még pontosan, milyen károk keletkeztek, és egyelőre vizsgálják, hogy az épületekre milyen hatása lehet az iszapnak.
Pintér elmondta, hogy a hatóságok felé nem jelezték a lakók, hogy nem akarnak visszaköltözni a házaikba, így lépéseket sem tudnak ez ügyben tenni. Úgy fogalmazott, foglalkozni kellene majd a kérdéssel, ha tömeges igények érkeznek, akkor megvizsgálják a lehetőségeit esetleges lakásvásárlásoknak is.
A tározókról elmondta, az 1980-as évek közepén kezdték el építeni a 10-es kazettát, kohós salak felhasználásával. Azt azonban nem tudják, jól méretezték-e őket. A korábbi, már megnyitott tározókba hordják vissza az iszapot, ahol a vörösiszap már megszilárdult. Arról is szólt, hogy az Európai Unión kívül Ausztria, Szlovákia és Lengyelország is felajánlotta segítségét. Ám mindaddig, míg nem tudják, mekkora a kár és milyen eszközökre lesz szükségük, nem tudnak igényt benyújtani az unió felé.
A belügyminiszter közölte: a többi, ehhez hasonló veszélyeshulladék-tározót is átvizsgálják. A visszaköltözésről szólva elmondta, csoportosan tudnak majd visszamenni, amikor már minden házat kitakarítottak. Lesz egy rendszere a költözésnek, hiszen a lakók helyett is védik a vagyontárgyaikat.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.