Tutajról terelgetik a gyerekek a teheneket

Az esővíz elárasztotta a Felső-Kiskunságot. Szalkszentmártonban habszivacs tutajokon terelik a teheneket a legelőre, pincék százaiban áll a víz.

MNO
2010. 10. 08. 19:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fél oldalon beépített Túzok utcában két úttest létezik. Az egyik az önkormányzaté, a másik maszek. A hivatalosat a mérnökök rajzolták ki a porták mentén, de azt néhol teljes szélességben beültették gyümölcsfákkal a házak tulajdonosai. Ezért nem járható. A másik út, amit a gyepszélen tapostak, most sártengerré változott. Az meg azért nem járható. Egyszóval nagy elszántságot kell magára erőltetnie annak, aki ez idő tájt járművel akarja megjárni a Túzok utcát.

A községi önkormányzat a minap sürgősen küldött 60-80 köbméter sódert, azzal próbálják javítgatni saját bejáratú útjuk ingoványos szakaszait az utcabeliek. Átmeneti segítség ez nekik, a legközelebbi nagyobb esőzéssel elnyeli a szilárd tölteléket az ingovány. Aszfaltozni kellene az utcát. No de melyiket?

„Két éve kilincselünk a faluházán a közművesítés érdekében. Az égvilágon semmit nem intéztek, csak az ígérgetést hallottuk. Igaz, jól kint vagyunk a falu szélén, attól még mi is szeretnénk létezni. Mezőgazdasági erőgépek is járják ezt az utcát, esős időszakokban kátyússá tapossák. Kaptunk sódert, nem megyünk vele sokra, ide aszfaltburkolat kell. Másutt a faluban építettek, mi kimaradtunk. Legutóbb azt mondták a faluházán, hogy azért nem burkolnak, mert beültettük fákkal az úttestet. Ezen nem múlhat, kiszedjük mi a fákat szívesen” – sorolta problémájukat a Baon.hu-nak Tóth László, az utcabeli utolsó porta tulajdonosa.

Dömökné Bajtai Ilona kénytelen jó negyed kilométeren a Felszabadulás utcáig kihordani a tejeskannákat, mert nincs olyan gyűjtőkocsi, amelyik a kapujukig merészkedne. Mindennek tetejébe legelőjüket elvágta tőlük a laposban összegyűlt belvíz. A teheneket tutajon terelik a gyerekek. „Férjem hétközben távol dolgozik, az egész gazdaság gondja az enyém. Tutajokat csináltunk habszivacsból, mert már nyakig ér köröttünk a víz, másként nem tudnánk kijutni a legelőre. Én ugyan nem merek ráállni, Rebeka lányom úszik ki a tehenekkel a gyepre iskola előtt, a délutáni fejéskor meg értük tutajozik. Lefolyna innen a víz, az önkormányzatnak kellene átvágatnia alant a műutat” – magyarázta a fiatalasszony.

Az önkormányzat állítólag azért nem segített eddig a Túzok utcaiakon, mert egyszerűen nem lehetett rajtuk segíteni. „Az utóbbi két évben többször tárgyaltunk a lakókkal utcájuk burkolásáról” – mondta a megyei internetes oldalnak a település jegyyzője. „Akkor is azt mondtuk, hogy az építkezésre hajlandó az önkormányzat. Nézeteltérésünk volt mégis, mert ők az általuk kitaposott út aszfaltozásához ragaszkodtak. Az magánterület, tehát pályázni sem tudnánk a költségekre központi forrásból. Utóbb beleegyeztek abba, hogy az építkezés érdekében felszabadítják a növényzettől a térkép szerinti lakóterületi utat, de ez a lehetőség csak a belvízhelyzet súlyosbodása óta jött náluk komolyan szóba. Úgy gondolom, az új önkormányzat megpróbál majd forrást előteremteni az ottani közlekedés javítása érdekében. Azt jól mondják, hogy a házsor és a legelő közötti laposról elvezethető lenne a víz, ha átvágnánk az ipartelepi műutat. De akkor meg szántóföldeket árasztanánk el. A kisebbik rosszat választjuk: kevesebb gazdasági kárt okozunk, ha a gyepen marasztaljuk a vizet” – tájékoztatott Tóth Ferenc községi jegyző.

(baon.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.