Újabb holttestet találtak, már hat áldozatot követelt a vörösiszapár + Képek

Újabb holttestet találtak péntek délután az iszappal elöntött térségben. Ezzel hatra emelkedett a katasztrófa halálos áldozatainak a száma – közölte Dobson Tibor kárfelszámolási helyszíni szóvivő. Illés Zoltán Kolontáron arról beszélt, hogy a Mosoni Dunát sikerült megvédeni, de a Torna és a Marcal „halott”.  • Kedvezményes telkeket ajánlottak fel az iszapkárosultaknak • A katasztrófa elkerülhető lett volna? + Kép • Újabb halászati tilalom • Orbán: Sikerült fölszámolni a Duna szennyezésének veszélyét

MNO
2010. 10. 08. 14:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.


Hétfő óta többször átkutatták a vörösiszappal elöntött Torna-patakot, illetve lecsapolták a halastavat, de nem jártak eredménnyel. A térségben tovább kutatnak az eltűnt emberek után.


Az ajkai térségben bekövetkezett vörösiszapömlés halálos áldozatainak száma péntek hajnalban emelkedett ötre: a veszprémi kórházban meghalt egy 81 éves férfi, aki súlyos sérüléseket szenvedett – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) reggel az MTI-vel. Korábban egy idősebb nő, egy 35 éves férfi és egy testvérpár – egy 1 éves egy 3 éves gyermek – holttestét találták meg.


Az OKF csütörtöki tájékoztatása szerint több mint 150 sérültet láttak el eddig a kórházak a vörösiszapömlés miatt. Többen még mindig súlyos, életveszélyes állapotban vannak, elsősorban vegyi égési sérüléseik következtében.


A Mosoni Dunát megvédték, de a Torna patak és a Marcal folyó halott, ökológiai katasztrófa történt – közölte Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár pénteken. Illés a sajtó nyilvánossága előtti megbeszélésen tett jelentést Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszternek pénteken a vörösiszap sújtotta Kolontáron az elvégzett munkálatokról.

Az államtitkár elmondta: a vízmozgást lelassították, a beleöntött magnézium és kalcium-nitrát a Rába és a Marcal torkolatáig csökkentette a pH értéket, ezzel a Mosoni Dunát megvédték, nem látni szennyeződést. Hozzátette: az iszap nagy része a Marcalban maradt. Most a legfontosabb feladat a lúgos kémhatás csökkentése.


Az ökológiai katasztrófa 800-1000 hektárt érint, a talajcseréhez komoly összeget kell idecsoportosítani. Az erdőfoltokat tarra kell vágni, de előtte savazással kell semlegesíteni.

Muharay Árpád a katasztrófavédelem helyi vezetője közölte, hogy a vörösiszappal érintett terület a légi felvételek alapján a korábbi 800 hektárról 1017-re nőtt. A környezetvédelmi hatóság képviselője a megbeszélésen azt is elmondta: a levegő szálló por koncentrációja Devecseren 31,7 mikrogramm köbméterenként, az egészségügyi határérték – 50 mikrogramm/köbméter – alatt van.



Fotók: Reuters


(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.