Devecseren és Kolontáron egész éjjel mérték a levegő és a Torna-patak vizének lúgosságát (pH), a talaj és a levegő szennyezettségét. A gipsszel történő semlegesítés nyomán fokozatosan csökken a Marcal folyó szennyezettsége, jelenleg 10 körüli pH-értéket mutat a 14-es skálán. Amikor a vörösiszap elöntötte a településeket, ez a szám 13,5 volt.
A katasztrófa sújtotta térségben többtucatnyi géppisztolyos rendőr járőrözik, az emberek gumicsizmában, védőmaszkban némán bandukolnak, de többen próbálják folytatni mindennapi életüket: munkába, iskolába készülnek. Bár a speciális mentők egész éjjel kutatták a több tíz négyzetkilométeres térséget, amelyet elöntött a vörös színű sárlavina, még nem találták meg azt a három embert, aki négy napja nyomtalanul tűnt el a két méter magas sodrással.
Kolontár utcái már járhatók, de a megsemmisült házak utcáiba csak az ott lakók mehetnek be, Devecserben viszont még mindig vannak kordonokkal lezárt utak, amelyek előtt szintén géppisztolyos rendőrök posztolnak. A kisváros katasztrófa sújtotta részén zárva vannak az üzletek, a benzinkútnál, az udvarokon még mindig legalább térdig ér a vörösiszap, több ház egészen a tűzfalig vörös színű, és csak foltokban lehet látni eredeti színezését.
A kolontáriak az MTI tudósítóinak kora reggel arról beszéltek, nagyon nehezen telt az éjszakájuk, mert rettegnek egy újabb katasztrófától, és ha lefekszenek, nem tudják, mire ébrednek. A nap folyamán a települések polgármesterei a kárt szenvedett családoknak gyorssegélyt adnak, amelyet a katasztrófát okozó cég és több biztosító bocsátott rendelkezésre az önkormányzatoknak. Délelőtt pedig megkezdik a társaságok a kárfelmérést is.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.