Az összeomlás kellős közepén sikerre vitték a lehetetlen küldetést

A múltra való emlékezés nem más, mint a jövő iránti elkötelezettség – idézte II. János Pál pápa szavait Hende Csaba honvédelmi miniszter a Szent Korona-emlékhely avatásának pénteki ünnepségén Veszprémben, ahol az egykoron Sziklának nevezett katonai erődítmény falán elhelyezték a Szent Koronát ábrázoló domborművet.

MNO
2010. 11. 05. 13:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Azoknak a hősöknek újítjuk meg az emlékét, akik a legnehezebb időkben átmentették a magyar Szent Koronát és vele mindazt, amit jelent; a nemzet, a haza, a szabadság és az alkotmányosság ügyét” – jelentette ki a tárcavezető a dombormű avatásán.

A korona alatti palástot jelképező és a régi Magyarország területének határvonalait ábrázoló bronz műalkotáson ez olvasható: „itt őrizték a magyar Szent Koronát és Szent Jobbot 1944. november 6-a és december 6-a között”.

A domborművön olvasható mindazon koronaőrök neve is – élükön a parancsnokuk, Pajtás Ernő ezredes nevével –, akik a Szent Koronát Veszprémbe, majd nyugatra menekítették a második világháború végén, s ott átadták azt az amerikai hadsereg parancsnokságának.

A miniszter szerint ezek a hősök olyan értékek „megszentelt képét” mentették meg nekünk, amelyeket „ember nem vehet el és nem adhat, mert a kezdetektől hozzátartoznak emberségünk és magyarságunk lényegéhez”. Hende Csaba hangsúlyozta: a koronaőrök egy vesztes háborúban, „az összeomlás kellős közepén vittek sikerre egy szinte lehetetlen küldetést: meg kellett menteniük a Szent Koronát”.

Mint emlékeztetett, ők voltak azok, akik a Szent Koronát nem hagyták sem „a nemzetvesztő szerencselovagok kezén, de nem hagyták az országot megszálló diktatúra csapatainak kezére sem jutni”, és nem hagyták elmerülni a háborús országutak zűrzavarában, a légitámadások, bombázások poklában sem. „A koronaőrök mellette voltak mindig úgy, ahogy a helyzet megkövetelte” – mondta a honvédelmi miniszter, emlékeztetve: ha kellett, szenespincében, marhavagonban és teherautón menekítették a Szent Koronát, vagy éppen elhagyott lövészgödörbe temették.

„Ez a hatalmas küldetés olyan méltóságot és tartást adott ennek a maroknyi honvédnek, amely átvezette őket minden viszontagságon és veszélyen” – fogalmazott a miniszter, emlékeztetve arra is, hogy a koronaőrök „a szövetségeseknek is csak azután voltak hajlandók átadni a rájuk bízott kincset, miután meggyőződtek arról, hogy azt nem hadizsákmányként fogják kezelni”, s a Szent Korona megkapja majd az illő tiszteletet és védelmet.

„Az amerikai nemzet kezébe tették le a magyar nemzetet megjelenítő Szent Koronát” – fogalmazott Hende Csaba.

Horváth Zsolt, a Fidesz veszprémi országgyűlési képviselője, a Szent Korona-emlékhely létesítésének kezdeményezője az MTI-nek elmondta: példaértékű összefogás jött létre az emlékhely létesítése érdekében, s a több mint kétmillió forintba kerülő műalkotás közadakozásból valósult meg. Hozzátette: elsősorban azonban a Honvédelmi Minisztérium, Veszprém önkormányzata és a Keresztény Katonák Szövetsége támogatta anyagiakkal az emlékhely létesítését. A Szent Korona-emléktábla alkotója Lugossy László veszprémi szobrászművész.

Az ünnepség alatt díszpárnán látható volt a Szent Korona hiteles másolata. Jelen volt az ünnepségen Pintér Zoltán vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Összfegyvernemi Parancsnoksága légierő haderőnemének parancsnoka. Az emlékművet megáldották a történelmi egyházak képviselői. Az ünnepségen Márfi Gyula veszprémi katolikus érsek a Szent Koronát „nemzeti függetlenségünk megszentelt szimbólumának” nevezte. Az avatóünnepet követően Hende Csaba a Petőfi Színházban köszöntötte a fennállásának 25. éves jubileumát ünneplő Légierő Zenekart, amely ezt követően ünnepi koncertet adott.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.