Gyurcsány visszaélt hivatali hatalmával?

Feljelentést tett a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) a sanghaji világkiállítás magyar pavilonja körüli ügyben hűtlen kezelés és más bűncselekmények alapos gyanúja miatt – közölte Papcsák Ferenc pénteken. Papcsák szerint a sukorói kaszinótervekkel kapcsolatosan felmerül a hivatali hatalommal való visszaélés bűntettének alapos gyanúja. Csütörtöktől már nem kiemelt beruházás az Álomsziget nevű projekt – jelentette be a sajtótájékoztatón Budai Gyula.• Nem ússza meg Gyurcsány?• Álomsziget: Budai büntetőfeljelentést tesz

MNO
2010. 11. 05. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Papcsák Ferenc a játékkaszinók alapítására, működésére kiírt koncessziós pályázatok, majd a megkötött szerződések ügyében zajló Kehi-vizsgálattal kapcsolatban elmondta: az ellenőrzés a bezenyei kaszinóberuházásra, a Hajógyári-szigetre tervezett Álomsziget-projektre és a Sukoróra tervezett King’s Cityre terjed ki. A Kehi részjelentése szerint a játékkaszinókra vonatkozó jogszabályi környezetet a Pénzügyminisztérium, illetve a kormány éveken keresztül a vizsgált kaszinóprojektek befektetői igényeinek figyelembevételével, egyes esetekben jogszabályba ütköző módon, az állami érdekekkel ellentétesen alakította – ismertette a fideszes politikus, hozzátéve, hogy a játékadó mértékének – beruházói lobbizás eredményeként történő – nagyarányú csökkentésével a költségvetési érdekek jelentősen sérültek.

Gyurcsány visszaélt hivatali hatalmával?

A kormány az Álomsziget- és a sukorói projektet úgy nyilvánította nemzetgazdaságilag kiemelt beruházássá, hogy a törvény által megkövetelt fontos közcél nem állt fenn – folytatta, hangsúlyozva, hogy a kiemelt beruházássá nyilvánításról szóló döntés meghozatalában részt vett akkori kormánytagok esetében – különös tekintettel Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnökre – felmerül a hivatali hatalommal való visszaélés bűntettének alapos gyanúja. A rendelkezésre álló dokumentumok alapján ugyanis megállapítható: ismert volt számukra az, hogy a kiemeltté nyilvánítás törvényi feltételei nem állnak fenn, így egy ilyen tartalmú kormányrendelet megalkotása törvénysértő volt – mondta.

Pavilon családi vállalkozásban

A sanghaji világkiállítás magyar pavilonjáról szólva Papcsák Ferenc kifejtette: az expón való részvétel legfeljebb 3,2 milliárd forint költséggel járhatott; ebből egy kétszintes, kétezer négyzetméteres hasznos alapterületű pavilont kellett volna létesíteni, ám csupán egy egyszintes, ezer négyzetméteres pavilon épült fel. Emlékeztetett arra, hogy a kínai szervezőbizottság a részt vevő országok számára komplex szolgáltatásokat biztosított volna helyi cégekkel, így például kivitelezési, üzemeltetési és kommunikációs feladatok elvégzésére. Az akkori magyar kormány azonban nem használta ki ezt a lehetőséget, inkább alvállalkozókat bízott meg. A Kehi 102 ilyen céget tárt fel. (Az expórészvétellel kapcsolatos feladatokat többségében végül mégis azok a kínai cégek végezték el, amelyeket a szervezők javasoltak – közölte a távozó kormánybiztos.)

Mint mondta, a világkiállításra kiírt közbeszerzési eljárást „előre megbeszélten” a Genexpo 2010 Hungary Kft. nyerte el. A Miniszterelnöki Hivatal képviseletében a miniszterelnöki megbízott olyan szerződést kötött a Genexpo ügyvezetőjével, amely nem tartalmazott részletes költségvetést, ezzel pedig lényegében ellehetetlenítették a szerződés teljesítésének ellenőrzési lehetőségét. A Genexpo mint fővállalkozó többnyire olyan cégekkel kötött alvállalkozói szerződést, amelyek az ügyvezető ismeretségi, rokoni és tulajdonosi köréhez tartoztak – fejtette ki. Papcsák Ferenc tájékoztatása szerint a Kehi szakemberei a Genexpóval kötött szerződés teljesítésével kapcsolatban olyan visszásságokat tártak fel, mint például egy 800-850 forintos áron megvásárolható izzó darabonként 13 ezer forintért való beszerzése.

Mindezek alapján a Kehi elnöke feljelentést tett a Legfőbb Ügyészségen hűtlen kezelés és más bűncselekmények alapos gyanúja miatt – jelentette be.

Az Omninvest visszaadná a pénzt

A H1N1 elleni vakcinával kapcsolatban Papcsák Ferenc azt közölte, hogy az oltóanyag kifejlesztésének ellenőrzése során több mint kétmilliárd forint felhasználásával kapcsolatban állapított meg szabálytalanságot a Kehi-vizsgálat. Megjegyezte, hogy a kétmilliárdos támogatásról szóló döntés úgy született, hogy már a pályázat kiírását megelőzően az akkori szocialista kormány támogatásáról biztosította az Omninvest Kft.-t. A támogatott cél viszont végül nem valósult meg. A Kehi büntetőfeljelentést tesz az Omninvest-ügyben is – közölte a leköszönő kormánybiztos, megjegyezve, hogy „a Kehi munkájának köszönhetően” az Omninvest felajánlotta a kétmilliárd forint visszafizetését.

Papcsák Ferenc a tájékoztatón elköszönt, ugyanis a továbbiakban – mivel megválasztották Zugló polgármesterévé – összeférhetetlenség miatt nem töltheti be a kormánybiztosi tisztséget. Az új elszámoltatási kormánybiztos Budai Gyula.

Már nem kiemelt beruházás az Álomsziget

Csütörtöktől már nem kiemelt beruházás a fővárosi Hajógyári-szigetre tervezett, Álomsziget nevű projekt – közölte Budai Gyula, az új elszámoltatási kormánybiztos. Az évek óta húzódó, 400 milliárd forint értékű és eddig kiemelt beruházásnak minősülő Álomsziget-projekttel a Hajógyári-sziget területének több mint egyötödét beépítenék, a kaszinóváros mellett szállodákat és konferenciaközpontot is létesítenének. A kabinet szeptemberben helyezte hatályon kívül a Sukoróra tervezett, King’s City nevű kaszinóprojektet kiemelt beruházássá nyilvánító 2009-es kormányrendeletet.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.